TOP 500: superpočítačům vládne Linux
Nejnovější statistika TOP 500 navíc ukazuje, že tento trend je stále vzestupný. Linux ovládá stále více a více superpočítačů a stále větší a větší podíl instalovaného výkonu. Na systém, který začal jako studentský projekt a kterému se špičky IT průmyslu v čele s redmondskými vysmívaly, docela slušný vzestup. Ale to bychom dokola mlátili stále stejnou slámu, takže raději přenechám BTJ prostor v diskusi, aby si také rýpl.
Nutno totiž přiznat, že Windows neměly v superpočítačích nikdy na růžích ustláno. Je jedno, jestli to bylo s ohledem na licenční politiku vztaženou na CPU jádra, nebo z důvodů jiných. Zhruba do roku 2003 prostě vládly superpočítačům UNIXové systémy a poté jejich úlohu převzal Linux. Ostatní malé hráče můžeme zanedbat. Podíl Linuxu je takto ostře majoritní z hlediska počtu instalací, nikoli z hlediska podílu na celkovém instalovaném výkonu první pětistovky superpočítačů - zde Linux aktuálně drží zhruba 40% podíl, přičemž klesá ve prospěch systému Cray Linux Environment (pokud se na něj budeme dívat jako na samostatný OS, nikoli variantu Linuxu) a také dalších blíže nespecifikovaných OS (ty mají dohromady třetinový podíl). Pokud bychom Cray zařadili pod Linux, měl by Linux zhruba 60% podíl na výkonu superpočítačů.
Zajímavý je též žebříček z hlediska instalovaného výkonu. Zatímco Evropa si drží zhruba stejný procentní podíl na celkovém instalovaném výkonu superpočítačů, Asie v posledních letech získává více a více na úkor Ameriky. Lze to zjednodušeně vnímat zejména jako ukázku upadajících USA ve srovnání s rostoucí Čínou, jejíž obří superpočítače už nějakou dobu okupují první místa žebříčku.
Takže až zase někde buete číst komentář někoho o tom, jak je Linux k ničemu, neboť na steamu má jen 0,92% podíl, jen se v klidu pousmějte. Vyhnete se tím debatě, která bude pouhou ztrátou času :-).