Upgrade PC #7: retro speciál o hlodavci za 80 Kč
Myší mi přišly rukama spousty. Ale historicky si nejvíce cením úplně první myši Microsoft Mouse 2.0 získané koncem roku 1994 s prvním PC a následně své první kolečkové myši, což byl tuším Genius NetScroll+, ještě kuličková myš, opět pro COM port. Všechno další už pak víceméně tak nějak drhlo a nedosahovalo dobových kvalit toho, co mi ve své době nabízely tyhle dvě myšky. A postupem let jsem toho vystřídal opravdu hodně, včetně takových těch lepších zápůjček na recenze jako Func MS-3 či podivnou myš Zalman FPSGUN. Ale pro sebe vhodnou dobře použitelnou myš ne a ne najít.
Ono to totiž není snadné. Myš musí mít správnou velikost, správnou velikost kolečka, jeho vyčnívání z těla, tuhosti protáčení, ale současně neotravovat zbytečnostmi jako je X přídavných tlačítek. V době největší frustrace kolem poloviny roku 2010 jsem tak prostě jednou, nemaje doma jedinou použitelnou myš, přihodil k objednávce „nejlevnější šmejd“, Genius NetScroll 100X USB, tehdy v ceně 118 Kč. Myš se vyrábí dodnes a koupíte jí od zhruba 80 Kč.
Ta myš je jedním slovem hrozná. Samé tenké měkké plasty, když zmáčknete tělo, vrchní a spodní díl oproti sobě zavržou, třískat se s ní nedá, protože zarazíte dovnitř kolečko a celé to drží pohromadě jen jeden šroub. Čas od času musíte vlézti dovnitř a vymést „bordel“ a poupravit kus odlepující se černé izolepy, která je ledabyle nalepena na snímači a bez které to nefunguje.
Uvnitř je vidět dokonalá optimalizace na co nejmenší náklady, protože když na jedné myši uškudlíte 0,000x mm³ plastů a ušetříte 0,001 USD na výrobních nákladech, tak při vyráběných objemech, které odhaduji tak na 1 miliardu myší ročně (:-), to znamená solidní zisk. Takže i plastové výčnělky na tenoučké konstrukci tlačítek, které spínají spínače, jsou velmi tenké.
Tahle myš mě za těch necelých 6 let naučila trochu se zklidnit. Asi to souvisí s tím, že už nehraju Diablo II LOD, ale vem to čert. Stála ±stovku, „learning curve“ byla ještě kratší než v episodě ST: Voyager 1x16 a dnes bych asi neměnil. Ohlazené tělo malé lehké myši s tlustým nepoddajným kabelem se stalo pevnou součástí mého PC a kdybych dnes musel myš kupovat, asi bych si místo nějakého toho obligátního Logitechu koupil do zásoby tak 3-5 ks téhle potvůrky za 80 Kč, abych měl vystaráno.
Jestli by šla její konstrukce ještě zjednodušit a tedy zlevnit, toť otázka. Osobně se domnívám, že ano. Jistě je zde potenciál k dalšímu ubrání na síle plastů, zejména ve spodním velkém dílu. Také dva šroubky držící PCB myši mohou být nahrazeny protikusy na výlisku horní části těla. Další zjednodušení by mohla přinést integrace některých diskrétních součástek (rezistorů, …) do vlastního čipu. Technicky by dle mého tato 80Kč myš mohla stát i o 10 Kč méně. A pak by bylo opravdu výzvou udělat její dlouhodobou recenzi, ideálně na bázi hraní Diabla I / Hellfire :-).
Tahle myš je hodně zvláštní produkt. Kdybych ji měl recenzovat klasicky, tedy řekněme po dvou týdnech používání, tak by si odnesla spíše „Deep in Shit“ než cokoli jiného. Dnes, po 5,5 letech jejího každodenního používání, kdy mě vlastně i navzdory své „ultrasockoidní“ konstrukci nezradila, bych to viděl spíše na jedno ze tří běžných ocenění. Takže snad jedině štěstí, že tohle není recenze, protože kupříkladu hypotetický „Deep in IT Gold“ pro myš za 80 Kč by asi vydýchal jen málokdo :-).
A jak jste na tom vy? Jak stará je vaše myš a kolik úsilí vás stálo najít tu pravou?