Zalman FPSGUN - herní myš nestandardní konstrukce
Kapitoly článků
Přestože kategorie „polohovacích zařízení“ je poměrně obsáhlá, dovolím si tvrdit, že běžnou myš zná doslova každý, kdo přišel v posledních deseti letech do styku s osobním počítačem. Za tu dobu jsme pomalu, ale jistě přešli od kuličkové konstrukce na optický senzor se stále lepším rozlišením, poté i na laserový. Na mnoha myších přibylo kromě revolučního kolečka i pár (několik) dalších tlačítek, mnohdy programovatelných, jindy schopných dokonce díky doprovodnému software provádět makra atd.
Ruku v ruce s tím přišla další část evoluce, a to kvalitní podložky. Zatímco před deseti lety jsme většinou s kuličkovou myší s mizernou přesností hoblovali látkovou podložku za 20 Kč nebo rovnou povrch stolu, dnes není problém za hliníkovou podložku se dvěma speciálními povrchy dát i více než pětistovku.
Většinu těchto evolucí i revolucí v sobě FPSGUN kloubí do jednoho celku a přidává unikátní neotřelou ergonomii. To vše za cenu začínající v českých eshopech kolem 1 100 Kč včetně daně.
Parametry
- Rozlišení: programovatelné 400 až 2 000 dpi
- Rychlost zpracování obrazu: 6 400 snímků za vteřinu (fps)
- Maximální akcelerace: 15 G
- Maximální rychlost: 40 palců/s (101,6 cm/s)
- Datový formát, rychlost USB: 16bit, 1 000 Hz (1 ms)
- Hmotnost: 181 g
- Rozměry: 169×75×85 cm
Rozlišení optického senzoru je programovatelné ovládacím software. Nastavit lze celkem tři profily, které pak za běhu lze přepínat tlačítkem na těle myši. Profily jsou indikovány změnou barvy podsvícení kolečka (fialová, modrá, červená).
- Fialová: 400, 600 dpi
- Modrá: 800, 1000, 1 200 dpi
- Červená: 1 400, 1 600, 2 000 dpi
Na těle myši (tento termín budu v rámci zjedodušení používat, zvykněte si :-) jsou kromě kolečka, tlačítka pro změnu režimu dpi a dvou standardních „myšítek“ další dvě tlačítka. V základním nastavení pracují jako „zpět“ a „vpřed“ a jsou dostupná palcem (stejně jako kolečko, které mimochodem samzořejmě s ohledem na konstrukci není naklápěcí). Že jsem to ještě nenapsal? Tak vězte, že FPSGUN je pouze pro pravou tlapku, leváci se buď budou muset přecvičit, nebo přecvičit (jiná možnost beze ztráty záruky není :-). V Bioshocku se pak kupříkladu hlásí jako „Mouse 4“ a „F15“.
V balení naleznete kromě myši i CD s ovladačem a software a také manuál (ani jedno není v češtině, ale že tu myš nemáte spolu s pejskem strkat do mikrovlnky, to snad víte ;-).
Pod náporem se poctivě muchlající přelepky ukrývající několik šroubků nám dovolily nahlédnout pouze do části myši.