Věděli jste, že skončila podpora pro Windows 8?
Pointa je v tom, že Microsoft nejprve proklamoval Windows 8.1 jako nový systém, na který mohou majitelé Windows 8 přejít zdarma. Distribuovaný byl však přes Windows Store a nikoli jako aktualizace podobným způsobem, jakým nyní Microsoft tlačí lidem na počítače Windows 10. Pak si to trošku rozmyslel a začal oficiálně přirovnávat Windows 8.1 k Service Packu na Windows 8. Tak moc přirovnávat, že na to šel stejně i s podporou.
Stejně jako např. systému Windows 7 bez Service Packu skončila po čase podpora a podporován je již jen systém Windows 7 se SP1, tak skončila podpora pro „osmičky“ a podporovány jsou už jen „osm-jedničky“. Microsoft k tomu již delší dobu říká, že chtějí-li uživatelé Windows 8 nadále získávat podporu, musí aktualizovat na Windows 8.1. Původnímu systému Windows 8 tak skončila podpora 12. ledna 2016. Proto v únoru už nevyšly žádné aktualizace.
Nechci upgradovat z Windows 8 na Windows 8.1, chci zůstat u Windows 8!
Ačkoli předpokládám, že se najde naprosté minimum lidí, kteří by výše zmíněnou větu mysleli vážně, jistá možnost, jak nadále získávat aktualizace pro Windows 8 tady je. Jde o stejný princip jako kdysi s Windows Serverem 2003 a Windows XP x64, nebo také stejný princip, jakým mohou dodnes uživatelé Windows XP získávat záplaty, a to až do dubna roku 2019. Na stejném základě jsou totiž postaveny jiné systémy, pro něž nadále záplaty vycházejí. Uživatelé Windows XP to mají prudce jednoduché, přidají jednu položku do registru a záplaty se jim hrnou do počítače samy i nadále. To uživatelé Windows 8 to budou mít složitější. Jejich siamským dvojčetem je totiž Windows Server 2012. Ve vztahu k němu totiž není Windows Server 2012 R2 jen „Service Pack“, ale skutečně nový OS, na který nešlo jen tak bezplatně upgradovat. Vztah mezi Windows Serverem 2012 a Windows Serverem 2012 R2 je však identický s Windows 8 a Windows 8.1.
Pointa je v tom, že pro Windows Server 2012 záplaty nadále vycházejí. A co byste řekli? Ano, soubory, které lze jednotlivě stáhnout od Microsoftu, mají názvy jako Windows8-RT-KB3126587-x64.msu a podobně. Zkrátka se to ani netají tím, že to na Windows 8 jde nainstalovat. Zachovat automatickou instalaci skrz Windows Update však nejspíše nepůjde (přesněji řečeno já se po tom vůbec nepídil, vycházím z toho, že změna desktopových Windows na serverové za chodu byla vždycky poměrně krkolomná). Jestli je to legální, nebo ne, neřeším, to si musí vyřešit ten, kdo by takové aktualizace chtěl instalovat. A jestli to někdy (protože je to primárně určené pro server) rozhodí něco v desktopových Windows 8? Pro tuhle otázku platí totéž, co pro předchozí.
Nicméně věřím, že tenhle článek si čtete spíše ze zvědavosti a pro ukrácení času. Reálně se vás asi týkat nebude... ;-)
PS: Tento článek byl napsán ve Windows 8.