10jádrový Intel Comet Lake má spotřebu přes 300 wattů, výrobci čekají zpoždění
Tedy pokud byste ho neplánovali použít jako médium do vodního chladiče. Není žádnou novinkou, že desktopové procesory Comet Lake-S budou mít TDP zvýšené na 125 wattů oproti 95 wattům u Coffee Lake-refresh. Rovněž není žádnou novinkou, že již několik generací neuvádí Intel TDP jako nějakou průměrnou spotřebu v zátěži, ale jde o spotřebu, jakou má procesor při běhu na základním taktu (tedy bez jakéhokoli boostu) v jakési průměrné zátěži definované Intelem. Jde tedy o množství tepla, které je potřeba odvést, aby procesor mohl dosáhnout základního taktu.
Není tajemstvím ani to, že procesorům Intel je krom TDP nastavena ještě jedna hodnota související se spotřebou a to jakýsi limit spotřeby, maximum, které by procesor neměl překonat. Ten byl rovněž s Comet Lake-S zvýšen na 250 wattů (u minulých generací to bývalo kolem 180 wattů), čímž došlo k překonání legendárních procesorů AMD FX-9590, které byly specifikované jako 220 wattové (reálně naměřená spotřeba na 12V větvi viz např. zde z této recenze).
Výrobci základních desek, kteří pro Comet Lake-S připravují (respektive již připravili a nyní čekají na Intel) platformu s čipsetem Z490, se nechali slyšet, že Comet Lake-S dokázal v maximální zátěži překonat 300 wattů (to mělo potvrdit několik výrobců nezávisle).
V současnosti jsou výrobci netrpěliví, protože je Intel přestal informovat o novinkách po stránce příprav nových procesorů a dochází ke zpoždění. Výrobce procesorů řeší neupřesněné potíže (nebylo však řečeno, jestli tyto problémy souvisí se spotřebou, nebo tkví v něčem jiném). Přinejmenším to vysvětluje, proč na CES nepadlo ani slovo o desktopovém Comet Lake a zmíněno bylo pouze vydání mobilních (až osmijádrových) modelů.