10TB disk HGST kombinuje helium a shingled magnetic recording
Již v tuto chvíli HGST na svém webu nabízí 8TB variantu disku. Model He8 ale není konečná, firma již má k dispozici i 10TB variantu. Kapacitně tedy umí to, co slibuje též její konkurent Seagate. 10TB verze, která pochopitelně na sebe strhává většinu pozornosti, je určena vedle běžného nasazení explicitně i pro „cold storage“, tedy jako velké trvalé úložiště dat. HGST v tuto chvíli dodává vzorky svým partnerům.
Toto je přátelé poslední krok před příchodem HAMR / TAMR technologie, která bude buď malou revolucí, nebo velkou evolucí (nehodící se škrtněte) pevných disků. V tuto chvíle není jasné, kolik diskových ploten HGST do 10TB modelu nakombinovala (i u 8TB modelu je ale uváděno 7Stac, z čehož odhadujeme 7 ploten). Co se týče samovolného úniku prchavého helia, tak to HGST plně důvěřuje své technologii HelioSeal. Teprve budoucí historie ukáže, nakolik to byla důvěra oprávněná. Doufejme, že nezačnou za 10+ let kolovat vtipy o tom, jak z disků HGST „vyprchala data“. HAMR dle vyjádření HGST čekejme tak v roce 2017 (zajímavé, další odklad - s implementací HAMRu jsou asi větší potíže, které se stále nedaří 100% vyřešit).
Soudě dle pravděpodobné přítomnosti 7 ploten v 8TB verzi si pro tuto chvíli dovolím vyslovit předpoklad, že ta je postavena ještě na klasických GMR plotnách. SMR ponese až 10TB verze (která tedy zvýší hustotu záznamu i přenosovou rychlost o 25 %). Nelze totži předpokládat, že by 10TB verze měla o čtvrtinu více ploten, tedy 9 diskových ploten v šasi běžného 3,5palcového disku standardní výšky (nemluvě o rostoucí teoretické poruchovosti).
Pro 8TB verzi, jejíž data už má HGST na webu, je udávána souvislá rychlost 205 MB/s (disk je 7200otáčkový, nabízený s 6,0Gbit/s SATA i 12,0Gbit/s SAS rozhraním). Plotny mají hustotu 664 Gbitů/palec². Typická spotřeba v idle je 5,1, za běhu pak 7,4 W. Disky jsou určeny i pro 24/7 nasazení.