128jádrové Bergamo ve V-Ray překonává 2× 60jádrový Sapphire Rapids o 42 %
Epyc Bergamo by při zohlednění nižších taktů a menší L3 cache měl podávat zhruba o 25 % vyšší výkon než Epyc Genoa. Kdybychom takty a velikost cache ignorovali, mohl by dosahovat výkonu o 33 % vyššího než Genoa (neboť má o třetinu více jader). Jenže v testu V-Ray dosáhl o 41-49 % vyššího výkonu:
Taková situace se vysvětluje dost obtížně. Teoretických možností je několik. Nevadí mu nižší kapacita L3 cache a naopak profituje ze zmíněné vyšší propustnosti L3 cache. Dále to vypadá, že ve V-Ray naráží Genoa dříve na limit TDP než energeticky optimalizované Bergamo, takže si paradoxně Bergamo může dovolit vyšší takty (výsledek Genoy je průměrem z osmi testů, při kterých procesory v průměru běžely na 2,64 GHz, zatímco výsledek Bergama je průměrem ze dvou testů, při kterých testované procesory běžely v průměru na 2,83 GHz, což je o 7,2 % více). Spekulovat lze o tom, že během přípravy Zen 4c byl v rámci návrhu čipu odstraněn nějaký limitující prvek standardního Zen 4, který omezoval výkon ve V-Ray.
Ať je důvod jakýkoli, vede si Bergamo ve V-ray výborně jak vůči klasickému Epycu Genoa, tak oproti Xeonu Sapphire Rapids od Intelu. Jedno 128jádrová 360W Bergamo dosahuje o 42 % vyššího výkonu než dva 60jádrové Xeony Sapphire Rapids o celkovém TDP 700 wattů. Což by znamenalo 2,76× vyšší energetickou efektivitu (pro Bergamo).
Předběžně to vypadá, že Bergamo se daří i V-ray, což není zrovna typ zátěže, pro který byl tento produkt navržen. Na druhou stranu z hlediska požadavků (velké množství nezávislých paralelních výpočtů) se rendering cloudové zátěži blíží.
Konkurencí pro Epyc Bergamo (tedy procesor specializovaný pro cloud) má u Intelu dorazit zhruba za rok. Bude jím Xeon Sierra Forest se 144 jádry Atomu Crestmont.