Druhá generace Intel Xeon Phi „Knights Landing“ využije 14nm výrobu a onboard paměť
Tohle berte tak trochu s rezervou. Jak víme, 14nm TICK architektura Broadwell se o něco odsouvá a místo ní přijde příští rok stále 22nm TOCK, jakýsi Haswell Refresh. Jestli za tím stojí hlavně marketingové důvody, nebo technologické, v tuto chvíli nevíme. Ale pokud technologické, pak to bude mít jistě dopad právě i na druhou generaci Xeonů Phi, tedy Knights Landing.
Každopádně Intelu nic nebrání ve vypouštění papírových draků, takže si můžeme povědět o tom, jaká tato generace bude, bez ohledu na to, kdy bude uvedena. Knights Landing prý radikálně zlepší energetickou efektivitu a výkon superpočítačů. Tomu lze jistě věřit, jakýkoli bude pokrok 14nm technologie, jistě to u tohoto typu výrobků pokrok bude (zde se nehrají marketingové hříčky jako jen s velmi mírně lepším Ivy Bridge oproti Sandy Bridge apod.). Xeony Phi Knights Landing budou k dispozici nejen jako přídavné výpočetní karty či moduly, ale také jako hlavní procesory v systému. výrobu samotných čipů obstará u Intelu 14nm technologie s „3D“ (tri-gate) tranzistory.
Přídavné karty budou v systémech pracovat v kooperaci s běžnými procesory rodiny Xeon. To berme jako svého druhu zpětnou kompatibilitu s již stojícími superpočítači, kde budou po příchodu těchto karet a nových Xeonů „jen“ probíhat výměny modulů. Intel ale počítá i s tím, že Knights Landing čipy budou pracovat i jako hlavní procesory v budoucích superpočítačích, takže celkově ještě více zvýší výkon v poměru ku spotřebě či zabranému prostoru. Programátoři budou mít tuto verzi jistě o něco raději, jelikož odstraní i věci týkající se komplexnosti komunikace po PCI Express sběrnici, tak obvyklé pro dnešní produkty.
Intel výrazně zapracuje u druhé generace Xeonů Phi i na paměťové propustnosti, protože o té i nadále platí, že jí není nikdy dost. Knights Landing čipy dostanou on-package paměť, tedy jakousi, prozatím blíže nespecifikovanou eDRAM.
V tuto chvíli nepadlo ani slovo o frekvencích, počtech jader ani ničem dalším. Na vše toto budeme velmi zvědavi, protože pokud bude nějaký produkt ukázkou kvality a know-how Intelu z hlediska 14nm technologie, pak to budou právě Xeony Phi Knigts Landing. Jisté jsou dvě věci: Intel se musí bezpodmínečně vejít do stejných hodnot TDP jako se stávající generací a pokud by náhodou byla 14nm technologie opravdu tak moc lepší jak z energetického hlediska, tak s výtěžností výroby komplexních čipů, pak se firma jistě nebude bránit tomu vyrábět Knights Landingy s více jádry než 62. Co myslíte, dočkáme se 90+jádrových x86 čipů (nebo aby se to dobře počítalo: ~100jádrových)?