28nm nirvána: AMD Athlon X4 845 v testu s GeForce GTX 750 Ti
Kapitoly článků
Nedávno jsme se podívali na plnohodnotné FM2+ APU AMD A10-7870K s Radeonem uvnitř (což ale z hlediska CPU je 28nm Kaveri / Steamroller), následované o několik dní později testem Athlonu X4 880K (což je pro změnu 28nm Kaveri / Steamroller). Obojí využívá architekturu aktuálně zhruba 2 roky starou, přičemž AMD ji postupně nadále inovovala a ladila její nejjemnější detaily, aby z 28nm výroby vyždímala ještě o něco efektivnější procesory (než přijde 14nm FinFET Zen). Takovým předposledním ždímáním je právě desktopový Athlon X4 845 (architektura Carrizo s CPU jádry Excavator), posledním pak již zmíněný Bristol Ridge, který se liší zejména použitím DDR4 pamětí (a také aktuální stále trvající nedostupností na českém trhu).
Zkrátka a dobře, tohle je recenze pro ty z vás, kteří máte nějakou starší DDR3 platformu, chcete si ponechat paměti (nechce se vám kupovat DDR4), ale přejít na něco energeticky úsporného, za malé peníze, případně odejít od „velkého zlého Intelu“ (to berte prosím jako žertík) k „maličkému AMD“.
Athlon X4 845 se prodává v malé krabičce s BOXovým chladičem a už z jejích rozměrů je patrné, že chladič je malý, levný, s „chrchláčkem“ místo pořádného ventilátoru. Vzpomínáte na BOXové chladiče u Athlonů XP? Tak představu zhruba máte, byť si ještě odmyslete měď z pasivní části. Samozřejmě si jeho hlučnost ve spojení s 65W Athlonem X4 845 změříme a přidáme také meření s Wraithem.
Opět je dalším střípkem testovací sestavy základní deska MSI A88XI AC V2. Ta je zajímavá jak svými maličkými rozměry, tak skutečností, že kromě DisplayPortu nese všechny grafické výstupy a jako integrovanou BT/Wi-Fi nepoužívá nějakou levnou „atrapu“, ale Intelí /AC Wi-Finu. Zapomeňte ale na M.2 či USB 3.1.
Třetím prvkem testovacího stroje je dvojice 4GB DDR3-2400 CL11 modulů označených AMD Radeon Memory. K nim přidávám staré dobré 128GB SSD Kingston (s Windows 8.1 na partišně), starý dobrý 400W 80+ Gold zdroj a další „běžnou bižu“.