32jádrový procesor od Intelu do konce desetiletí
Nyní Intel předpovídá, že v roce 2010 přijde s 32jádrovým procesorem schopným zpracovávat 128 softwarových vláken současně. Kódové jméno projektu vícejádrových procesorů zní „Keifer“ a samotný procesor nese název „Gulftown“. Vyráběn bude 32nm technologií coby „osmiuzlový“ čip, kde každý „uzel“ (node) zahrne čtyři jádra (uzly budou uspořádány do jakéhosi „prstence“ neboli ringu).
Každý takový uzel nabídne pro svá čtyři jádra sdílenou tzv. „cache poslední úrovně“ (Last Level Cache), které budou 3 MB. Dohromady tedy bude mít procesor 24 MB LLC. Navíc si každé jádro bude soukromničit s vlastními 512 kB L2 cache.
Zajímavé je, s jakými procesory ve svých vyhlídkách Intel srovnává 32jádrový Gulftown. Zcela vynechává konkurenční Opterony a brousí si kladivo dokonce na případnou Niagaru III (v úvodu zmíněný 64vláknový procesor má být teprve „Niagara II“). Oproti vlastním současným Xeonům řady 5100 (jádro Woodcrest a architektura Intel Core) by měl podávat Gulftown až patnáctinásobný výkon. Pracovní frekvence má být 2 GHz (jinými slovy 10 % toho, co Intel předpovídal před pěti lety). Srovnání s Niagarou podle Intelu je na obrázku vyznačeno tmavší červenou barvou. Intel od Niagary III zřejmě neočekává tak oslnivé výsledky, jako nezávislí analytici a novináři (světlejší červený graf).
Neméně zajímavé je, že Intel se zjevně hodlá v některé z budoucích architektur vrátit k možnosti jedním jádrem zpracovávat více softwarových vláken současně, což můžeme u dnešních Pentií 4 a Pentií (4) Extreme Edition znát pod názvem HyperThreading a co si nová architektura Intel Core už odpustila (a to i u zmíněných Xeonů s jádrem Woodcrest). O to zajímavěji zní, že „nový HyperThreading“ počítá s nikoli dvěma, ale čtyřmi thready. Se současným HyperThreadingem, jak jej známe dnes, se prozatím naposledy setkáme u Intelu v podobě procesoru Tulsa.
Na závěr se jen letmo zmiňme, že procesor Niagara III od firmy Sun má být podle odhadů Intelu uveden kolem roku 2009. V předpokladech figuruje výroba 45nm technologií a odhaduje se, že půjde o 16jádrový procesor schopný také zpracovávat 128 softwarových vláken naráz.