32jádrový Zen Opteron není ani z jednoho, ani ze dvou kusů křemíku
Přestože původní zpráva, která pocházela z webu Fudzilla, procesor popisovala jakožto monolitické jádro, není pro AMD výroba mnohojádrových monolitů typická; top-modely obvykle skládala z dvou křemíkových bloků. Ani to ale nebude případ nového Opteronu.
Vysvětlení je ještě jednodušší. Desktopové procesory Zen mají nést celkem 8 procesorových jader. A právě tyto - osmijádrové - kousky křemíku budou použité jako základ pro serverový model s 32 jádry. AMD v jednom pouzdru (pro jeden socket) spojí čtyři osmijádrové čipy. Skládání z menších jader má výhodu v podobě výrazně nižších nároků na kvality výrobního procesu.
Zen Opteron, prostřední chlíveček v zelené (třetí) řádce
Každý ze čtyř osmijádrových čipů ponese dvoukanálový DDR4 řadič a dvě 8-16bit Combo Linky. Bližší informace o tomto typu sběrnice zatím nejsou známé, ví se pouze tolik, že by měla sloužit pro komunikaci s dalšími typy rozhraní jako xGMI, PCIe, SATA, SATA Express, 10Gbase-KR, SGMII apod. Procesory budou určené pro systémy typu 1P a 2P. Modely pro dvousocketové desky doplní aktivní AMD External Global Memory interconnect (xGMI) linky v počtu čtyři na procesor (tzn. jeden na každé křemíkové osmijádro).
Násobením počtu procesorových jednotek dochází i k násobení počtu jejich rozhraní. Jeden 32jádrový procesor složený ze čtyř osmijader nabídne až 64 PCIe linek, 16 SATA rozhraní, čtyři 10GigE síťovky a 1GigE síťovky. TDP 14nm 32jádrového procesoru dosáhne 140 wattů. K dispozici budou i úspornější modely - 120wattový a nižší.