350W a 400W zdroje
Kapitoly článků
350W Eurocase
Jako první si představme oba „outsidery“. 350W Eurocase není modelem, který by byl ve skříni při koupi, jedná se o samostatně koupený zdroj s teplotně regulovaným 12cm ventilátorem a PFC.
Jak sami vidíte, jeho hlavní nevýhodou je, že na 12V větvi nabízí pouhých 12 A, tedy 144 W. To je mimochodem méně než nabízí čtyři roky starý 300W Fortron! Od tohoto zdroje jsme si tedy neslibovali žádné zázraky a k testům s Radeonem HD 2900 XT jsme jej vůbec nepustili.
Kabelů je velmi málo. Po osazení napájení desky (24 + 4pin) a připojení DVD vypalovačky a obou disků, nám zbyly pouhé dva volné Molexy. Ty jsou nezbytným minimem pro připojení Radeonu X1900 XTX s jeho jedním PCI Express napájením jenže ouha. Kabely jsou velmi krátké, rozestupy mezi konektory minimální a tak bylo nutné jeden z Molexů prodloužit rozdvojkou, aby vůbec k PCI Express redukci připojené do grafiky dosáhl! Ale co chtít za 500 Kč.
400W Fortron
400W Fortron FSP400-60THN-P už je na tom o něco lépe. Sice taktéž nenabízí PCI Express napájení, ale aspoň má dostatek kabelů. Nebyl tedy problém osázet dvě napájecí PCI Express redukce, které si zabraly celkem čtyři Molexy pro sebe, zbylo ještě i na disky. Nicméně bylo to natěsno a vyšlo to jen díky tomu, že Raptor využíval SATA napájení. Negativem všech kabelů u tohoto Fortronu je pak to, že jsou prozměnu příliš dlouhé. Jak ATX/EPS12V napájení, tak všechny další kšandy jsou příliš dlouhé a je problém je vůbec do skříně rozumně vměstnat. Vrcholem jsou dva kabely se SATA konektory, které dosahují délky zhruba jednoho metru a vysloveně překážejí.
Tento zdroj již na dvou 12V větvích nabízí slušných celkově 29 A, tedy 348 W (kombinovaně s 3,3 a 5V větvemi to ale vychází výrazně méně, někam ke 250 W). Číslo poměrně pěkné, ale znalci mezi vámi jistě tuší, co si o tom bude myslet 115W Prescott v kombinaci s Radeonem HD 2900 XT. Za cenu kolem 1 400 Kč však slušná volba, za kterou dám z dlouhodobého hlediska ruku do ohně (proto jsou fotografie plné prachu ;-).