3D aparát Lytro prý vyjde ještě letos
Ren Ng (vpravo), CEO společnosti Lytro, rovnou uvedl na pravou míru, že v současné fázi se chystají zaměřit výhradně na běžné uživatele, kteří fotí, sdílejí fotky pomocí internetu, mobilu, facebooku…, kde je společným jmenovatelem nízké rozlišení. Ngovy myšlenky by se daly shrnout asi tak, že megapixelová válka běžným uživatelům nijak neprospěla, spíš naopak, snížila okamžitou použitelnost a možnost okamžitého sdílení fotografií - ve výsledku stejně naprostá většina uživatelů na internetu publikuje fotografie v nízkém rozlišení a toho hodlá Lytro využít.
Cílem má být jednoduchost sdílení a snadná publikovatelnost 3D snímků na webu (pozn. ono to v podstatě ani jinak nejde, na papíře se o takovou fotku nepodělíte a pokud by nebylo možné snadno snímky sdílet elektronickou cestou, byla by technologie mrtvá už při vydání). Podle Nga by něco takového nebylo možné nebýt Flashe a HTML5, které umožňují šíření a prohlížení Lytro fotek bez potřeby instalace jakéhokoli dalšího softwaru - čistě s běžnou výbavou jakéhokoli prohlížeče.
Došlo i na webové snímky, které až dosud Lytro publikovalo na svých stránkách. Nebyli jsme jediní, kdo si všimnul zhruba pěti vrstev takového snímku - nikoli tedy možnosti přeostřit do libovolné hloubky. Ng to uvedl na pravou míru a přirovnal tyto ukázky k formátu JPEG oproti RAWu jako nativnímu výstupu běžných aparátů. Kompletní data, která Lytro foťák produkuje, prý umožňují přeostření do libovolné hloubky, ale rozsah pro web je značně omezen kvůli objemu dat a jednoduchosti sdílení.
Toto bychom si dovolili uvést na pravou míru zase my. Z principu nemůže být možné zaostřit do zcela libovolné hloubky, protože tato data přímo závisejí na rozlišení snímače, které je rovněž omezené. Možností sice může být více (než těch cca 5 u webových snímků), nikoli však neomezeně mnoho - přinejlepším mohou být interpolované. Je to v podstatě podobné, jako kdybychom chtěli tvrdit, že z běžného fotoaparátu můžeme dostat snímek o libovolném rozlišení - můžeme, ale jen použitím interpolace, která detaily (tedy to, o co nám v souvislosti s vysokým rozlišením obvykle jde) nepřidá.
Ng nakonec upřímně uvedl, že v době vydání nebude software na zcela optimální úrovni - bude umožňovat produkci a sdílení toho, co jsme viděli dosud (snad i ve vyšší kvalitě), ale nové možnosti teprve přijdou v průběhu času (opět přirovnáno k RAWu a k postupnému zdokonalováno softwarových konvertorů).
Jaká bude skutečnost, použitelnost aparátu i dodaného softwaru, zda skutečně můžeme věřit Ngovým slovům o dlouhodobém vývoji softwarové výbavy a jak efektivní bude sdílení snímků, zatím nemůžeme objektivně posoudit a zřejmě ještě bude nějaký čas trvat, než se tak stane. V tuto chvíli ani není jasné, o jaký typ aparátu vlastně půjde (zrcadlovka, bezzrcadlovka, kompakt, výměnné objektivy - možností je řada) ani kolik bude stát. Na to vše si budeme muset ještě pár měsíců počkat.