Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

7nm proces tvoří největší část příjmů TSMC

Již od 4. kvartálu loňského roku je 7nm výroba nejvýnosnější technologií společnosti. Překonává všechny starší výrobní procesy…

TSMC zveřejnila výsledky za čtvrtý kvartál včetně toho, jak se jednotlivé procesy podílejí na příjmech společnosti. Za celý loňský rok znamenala 7nm výroba 10 % firemních příjmů, ale pokud se zaměříme na čtvrtý kvartál, říjen až prosinec, dosáhla 23 %, což je vůbec největší krajíc z celého koláče:

Je navíc potřeba zdůraznit, že druhý největší krajíc ani není tvořen jedním procesem, ale souhrnem 16 a 20nm výroby. Přesto, že to TSMC v tomto grafu nezmiňuje, zahrnuje 16/20nm chlíveček i 12nm výrobu, kterou společnost chápe jako variantu 16nm procesu.

Jak mohl 7nm chlíveček dosáhnout takového objemu, aniž by na trhu byly přehršle 7nm produktů? Jednak je to cenou, která je vždy u nejnovějšího procesu vyšší. Lze očekávat, že si TSMC za 7nm wafer účtuje o 50-100 % více než za 12-16nm. Dále je potřeba zohlednit, že proces využívá Apple, jehož SoC se na situaci jistě podepisují největší měrou. Koláč za čtvrtý kvartál ale zcela jistě zahrnuje i GPU Vega 20 a to nejen čipy pro profesionální modely, ale také wafery použité na výrobu Radeonu VII, které musely být součástí loňských zakázek, jinak by 5 týdnů od začátku roku 2019 nemohlo dojít k vypuštění na trh. Naopak tato čísla nebudou zahrnovat sériovou výrobu Zen 2, k jehož vydání dojde zřejmě s přelomem jara a léta a jehož sériová výroba tedy nezačne dříve než koncem zimy. Totéž pak platí pro dosud neohlášené 7nm grafické produkty jako Navi od AMD nebo Ampere od Nvidie.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku 7nm proces tvoří největší část příjmů TSMC

Čtvrtek, 24 Leden 2019 - 01:00 | xrodney | Co se tyka 7nm procesu tak se odhaduje ze jeden...
Úterý, 22 Leden 2019 - 08:55 | Peter Fodrek | >Naopak tato čísla nebudou zahrnovat sériovou...

Zobrazit diskusi