96Mpix APS-C? Pentax údajně také zvýší skokově rozlišení díky posuvu snímače
Věřím že ano. Pentax je totiž ve využití stabilizace posuvem snímače i pro jiné účely skutečným průkopníkem. Přinesl ve spojení s GPS modulem využití posuvu snímače ke kompenzaci rotace země v astro-fotografii. U aktuálního top modelu K-3 využívá posuv snímače k emulaci funkce low-pass filtru a využití vícenásobné expozice s posuvem snímače ke zvýšení efektivního rozlišení snímků je další logický krok.
Využívá se až 8násobné expozice - aktuálně nejnovější bezzrcadlovka Olympus OM-D E-M5 díky tomu nabídne se svým 16Mpix snímačem až 64Mpix RAWy. Podobně Hasselblad toto již léta používá, aktuální středoformáty H5D tak u některých modelů umí také čtyřnásobek: v tomto případě to znamená navýšení z 50 Mpix na 200 Mpix. Stejně tak lze technicky používat posuv snímače a vícenásobnou expozici nikoli ke zvýšení rozlišení, ale ke snímání plné barevné informace, tedy emulaci původního Foveon X3 čipu.
Optimisticky můžeme tedy čekat toto vše, tedy jak vyšší rozlišení, tak FullRGB snímání. Realisticky prostě posuv snímače a vícenásobnou expozici. Fotograf Kimio Tanaka v této souvislosti také hovoří o chystané a nyní již oficiálně potvrzené full-frame zrcadlovce. Předvedení nového využití posuvu snímače se máme dočkat již ve čtvrtek, tedy 12. února na akci CP+ v Japonsku.
Lze předpokládat, že touto funkční vlastností budou vybaveny budoucí fotoaparáty Pentax, které disponují posuvem snímače. Jestli funkci dostanou i některé současné modely aktualizací firmwaru, je předčasné očekávat, nicméně minimálně středoformátový model 645Z a top APS-C model K-3 by si to zasloužily.
Pokud by vícenásobnou expozici s posuvem snímače získala zrcadlovka Pentax K-3, tak pokud by tento režim navyšoval rozlišení obdobně jako u Olympusu, mohla by fotit do 96Mpix RAWů. Stejně tak by ale nebyly k zahození ani FullRGB RAWy.