Adaptabilita a specifikace
Kapitoly článků
Výhody „rozdělitelnosti“ se netýkají jen přímého použití, ale i rozšiřitelnosti. Používali jste dosud zrcadlovku od Canonu? Není problém, přes redukci můžete použít i stávající objektivy. Nebo dodatečně vyvinuté novinky, jako třeba optiku pro stereoskopické snímání, panoramatický objektiv a podobně.
![Artefact WVIL adaptér Canon Artefact WVIL adaptér Canon](/data/images/66823.jpg)
Camera Futura s adaptérem a objektivem Canon EOS (EF mount)
„Tělo“ se skládá ze dvou modulů: rámečku s gripem (kde je umístěna přídavná baterie a který zároveň funguje jako anténa) a samotného smartphonu.
![Artefact WVIL displej mobil Artefact WVIL displej mobil](/data/images/66829.jpg)
Odnímatelný modul s displejem může fungovat jako plnohodnotný telefon
Musím přiznat, že některé nápady tohoto konceptu nás opravdu zaujaly a zvlášť oddělitelnost objektivu se snímačem přináší řadu možností, které nejen usnadní pořízení snímku, ale mohou umožnit i realizaci záběru, který by třeba se zrcadlovkou uskutečnitelný nebyl (třeba takové makro z podhledu od země není při použití optického hledáčku nic moc příjemného, pokud vás tedy nebaví rýt obličejem v zemi).
Nejvíc kritiky se zatím sneslo na ergonomii. Obava o velikost gripu je možná oprávněná, na druhou stranu se tenhle problém týká téměř všech bezzrcadlových systémů, které již na trhu jsou a uživatelé si zatím nijak nadměrně nestěžují :-) Jedna věc zatím zůstává nejasná – a to zda objektiv a senzor lze oddělit a při koupi nového objektivu platíte skutečně jen za optiku, nebo zda jde o uživatelsky celistvý modul. V prezentacích do Artefactu to není výslovně uvedeno a některé pasáže (a snímky) si lze vyložit obojím způsobem.
![Artefact WVIL objektivy Artefact WVIL objektivy](/data/images/66824.jpg)
Co dodat, WVIL zatím vypadá jako nejzajímavější konceptuální inovace na poli fototechniky za posledních roky. Bylo by tudíž jen dobře, kdyby se ze stádia konceptu a několika prezentačních maket dočkala realizace a sériové výroby. Nedělám si ale iluze – pokud by o tento systém projevil zájem některý z velkých výrobců, přišly by první na řadu škrty v kompatibilitě (například Canon jen těžko bude mít zájem na tom, aby si uživatelé kupovali optiku od Leicy), případně v proporcích snímače. Full-frame je v současné době synonymem k profesionálnímu segmentu v ceně od 50 tisíc korun výš.
Kompletní specifikace:
- hořčíkovo-hliníkové tělo
- modul těla: 164,5 × 76,5 × 28,2 mm
- modul displeje („mobil“): 127 × 69 × 7,5 mm
- bajonet / adaptér kompatibilní s objektivy Canon, Nikon, Leica-M a Micro Four Thirds
- 5.0" AMOLED full-HD (1920 × 1080) displej, viditelná plocha 110 × 61,9 mm
- Cortex-A15 ARM Multi-Core CPU
- 16 GB integrované paměti + microSDHC
- anténa pro rozhraní 802.11n, GPS, Bluetooth 2.0 a WirelessHD
- buffer pro kontinuální snímání při 10 FPS: s uchyceným objektivem až 180 snímků ve formátu JPEG, nebo 40 ve formátu RAW, s odděleným objektivem až 20 snímků ve formátu JPEG, nebo 5 RAWů
- 36 x 24mm Full Frame CMOS snímač o rozlišení 31,6 MP (6496×4872)
- full-HD video 1920 × 1080 ve 24p, 30p a 60i, formáty MOV, H.264, AVCHD, stereo zvuk
- hmotnost: tělo (displej): 180 g, tělo (grip): 210 g, setový objektiv: 380 g
|