Administrační rozhraní
Kapitoly článků
Administrační rozhraní sází na jednoduchost a přehlednost. Hned po zalogování máte k dispozici přehledný sumář základních kroků, které bývá potřeba z počátku nakonfigurovat a které můžete nastavit v několika krocích, aniž by bylo potřeba procházet jinak rozsáhlou strukturu menu.
To je rozděleno do několika kategorií, které jsou dále stromově rozděleny dle obsahu. Položek nejrůznějšího nastavení je nepřeberné množství a kromě běžných očekávaných funkcí je tu také několik zajímavých specialit. Například switch pracuje se dvěma obrazy firmwaru. Pokud provedete například upgrade na novější verzi a překvapí vás jakákoliv nepříjemnost, můžete switch restartovat a přiřadit mu zpět záložní firmware ve vámi již otestované verzi. Podobná je i práce s konfigurací. Ta se dělí na startup, running a backup. Startup je konfigurace, se kterou naběhne switch, pokud ho restartujete (z menu nebo po přerušeném napájení). Running, jak název napovídá, je aktuální nastavení obsahující všechny změny, které jste od spuštění switche provedli. Pokud nechcete tato nastavení ztratit, měli byste si je zkopírovat do nastavení startup. Nakonec záložní konfigurace backup slouží pro uložení otestovaných a osvědčených nastavení, ke kterým se budete moci vrátit v případě, že případné změny přinesou více škody než užitku.
Docela zajímavá je možnost testu připojených síťových kabelů přímo z webového rozhraní, při použití Advanced testu dokonce po jednotlivých párech vodičů v síťovém kabelu. Pokud jde o diagnostiku, můžete také sledovat vytížení procesoru (a to i zpětně za určité časové období). Sledovat lze i stav ventilátoru, statistiky přenesených paketů a především detailní logy.
Mnoho prostoru pro nastavení věnuje cisco práci s datovým tokem a optimalizací přenosových kapacit. Jednotlivé porty můžete sdružovat do skupin (LAG) nebo do oddělených virtuálních sítí (VLAN) a těm pak nastavovat pravidla samostatně. Bohaté jsou také možnosti nastavení QoS, kde najdete detailní volby řízení datového toku. Ať už jsou to různé fronty, změna šířky datového pásma, CoS/802.1p až po skutečně podrobné volby pomocí QoS Advanced Mode. Stranou nezůstala ani bezpečnostní nastavení, tedy například autentikační protokoly (TACACS+, RADIUS) nebo o práce se samotným filtrováním paketů.
Pokud by vás pak zajímalo, jak vypadá nastavení v textovém režimu v případě, že se na switch připojíte přes ssh, nabízíme i zde pár screenshotů.