AMD Advantage: Kvalitativní bonusy notebooků s hardwarem AMD
Když AMD s minulou generací mobilních procesorů Ryzen podmínila prodej úspornější řady „HS“ tím, že ji výrobce osadí výhradně do notebooku splňujícího základní kvalitativní požadavky AMD, ukázalo se to jako krok správným směrem. Zákazníci získali určitou záruku kvality a výrobci vyšší zájem o tyto produktové řady.
Další aktivity v tomto směru jsou proto logickou evolucí, ovšem v rámci portfolia AMD lze hovořit až o revoluci, protože kvalitativních požadavků je více a nejsou příliš banální. Tentokrát tyto kvalitativní snahy nesouvisejí s konkrétní produktovou řadou, ale vážou se na označení (přesněji Design Framework) AMD Advantage, který cílí především na herní a výkonné notebooky.
K požadavkům, které AMD na takové notebooky klade, patří:
Kombinace procesoru Ryzen a grafického jádra Radeon. Není to samoúčelné, vážou se na to další (pro výrobce) požadavky / (pro zákazníka) výhody:
První je podpora SmartShift, společného TDP pro CPU a GPU, kdy při málo vytíženém procesoru může být část z jeho energetického rozpočtu poskytnuta grafickému jádru a opačně.
Dále je to Smart Access Memory; tedy přímý přístup procesoru k celé grafické paměti. Tato technologie je sice v zásadě multiplatformní a lze ji provozovat např. i na GPU Nvidie, ovšem ta má v ovladačích podporu omezenou pouze na několik konkrétních her, zatímco výchozí stav u AMD je „implicitně zapnuto“.
Další požadavky se týkají displeje. Je vyžadován jas alespoň 300 nits, dále podpora 144Hz obnovovací frekvence a nakonec FreeSync.
Kladeny jsou také minimální požadavky na kvalitu chlazení, aby procesor a grafické jádro zbytečně nethrottlovaly a zároveň aby se nepřehřívaly. Jisté kvality musejí dosahovat i napájecí obvody a baterie, aby notebook mohl běžet co nejdéle na baterii a zároveň se dobíjel rozumnou rychlostí.
AMD Advantage budou nabízet produkty ohlášené počínaje první polovinou června. První vlaštovkou je Asus ROG Strix G15, na kterém se společnosti AMD a Asus pokusily ukázat, jaký výkon lze při slušné kvalitě dostat do notebooku jinak poměrně konzervativních rozměrů.
Recenze tohoto modelu se již objevily online, takže formou malé ochutnávky můžeme zkusit několik výsledků z recenze Anandtechu, konkrétně k výkonu procesoru:
K výkonu grafické karty:
K výdrži baterie:
A k rychlosti nabíjení:
Podrobněji v recenzi Anandtechu (odkaz ve zdrojích). Při pohledu na grafy mějte na paměti, že testovaný Asus je 15,6″ notebook o hmotnosti 2,28 kg, zatímco např. Clevo s Core i9-9900K / GeForce RTX 2080, které v některých testech dosahuje podobného výkonu, je téměř čtyřkilový. V některých grafech uvedený notebook s procesorem Intel Core i9-11980HK (Tiger Lake) je referenční platforma Intelu, jejíž hmotností se Intel nepochlubil. Průměrná hmotnost ohlášených modelů notebooků s tímto procesorem je již nižší (nejspíš kvůli 10nm procesu generace Tiger Lake) a dosahuje 2,75 kg.
AMD, Anandtech