AMD čelí hromadné žalobě za nadhodnocování svých x86 APU
Žaloba je podána u okresního soudu v Severní Kalifornii vůči AMD a jejím čelním představitelům. Ve svém textu se opírá o období od 27. října 2011 do 18. října 2012, kde mělo k údajnému nečestnému a nezákonnému jednání AMD docházet, a to v rozporu se zákonem Securities Exchange Act z roku 1934 (tj. pět let po krachu na newyorské burze v roce 1929. Jeho výsledkem byl propad ceny akcií, přesněji dva dílčí propady poté, co se chyba provalila. A akcionáři, kteří v dobré víře nakoupili akcie AMD ve špičce, ztratili výraznou část jejich hodnoty.
O co přesně jde: dle advokátní kanceláře společnost AMD v uvedeném časovém období podávala falešné a zavádějící informace a svých obchodech a vyhlídkách do budoucna. Specificky ohledně 32nm APU Llano, prvních APU od AMD. Tehdy prý AMD opakovaně vyzdvihovala silný a významný zájem trhu na těchto produktech a dodávala, že její desktopový business je v silné pozici a bude tak pokračovat i v roce 2012.
V červenci 2012 pak AMD ohlásila slabý zájem trhu o APU Llano, speciálně na evropském a čínském trhu, což vedlo v ohlášení nižších než očekávaných příjmů společnosti. Zveřejnění této informace mělo za následek téměř 25% propad akcií společnosti. V říjnu 2012 AMD ohlásila propad za Q3/2012 o více než 31 % oproti předchozímu kvartálu, z velké části způsobený $100miliónovým odpisem inventáře, z převážné části souvisejícím s APU Llano. To mělo za následek další propad hodnoty akcií, o dalších 17 %.
Advokátní kancelář ve své žalobě tedy viní AMD z toho, že APU jako taková, tedy první generaci Llano značně ve svých prohlášeních nadhodnotila, čím s následným velkým propadem způsobila velké škody všem akcionářům, kteří nakoupili akcie AMD draho v uvedeném časovém období, které žaloba zmiňuje.
---
Tak, tolik fakta. Jistě nyní, jako každý správný generál po bitvě, mohu říci, že úspěch APU zdaleka nebyl takový, jaký se očekával v době Llano generace. AMD neměla, jak to má dnes, připraveny kompletní platformy, 32nm výroba u GlobalFoundries nebyla nic moc (ve srovnání s tím co dokázal Intelův 32nm TOCK „Sandy Bridge“) a po Llano se opravdu nezaprášilo.
Akcionáři opírající se o prohlášení o světlých zítřcích tak museli být zákonitě posléze rozčarování. Na druhou stranu mi to ale nedá: není tohle právě riziko obchodování s akciemi? Těžko AMD vinit za to, že nepredikovala správně ve svých prohlášeních to, co bude za rok. Ale tohle zkrátka bude muset rozlousknout někdo jiný, a sice jistý americký soud a jeho osazenstvo. Faktem ale zůstává, že advokátní kancelář Robbins Geller Rudman & Dowd LLP to s hromadnými žalobami umí, v minulosti vymohla velká odškodnění v řadě jiných případů, včetně třeba 7,3 miliardy dolarů pro akcionáře Enronu. V tuto chvíli též běží její hromadná žaloba třeba na Electronic Arts či Barnes & Noble.
pozn. no-X: Asi nemá smysl rozvádět, co nakousl David, tedy která firma o budoucích produktech nehovoří pozitivně(?) Osobně mě na situaci překvapuje trochu něco jiného. Llano se sice prodávalo pomaleji, než AMD čekala, ale několikrát jsme měli možnost vidět zpětně čísla, která ukazovala, že nebýt Llano, byl by podíl AMD na trhu s procesory nulový, protože Bulldozer se neprodával vůbec. Čekal bych proto, že si akcionáři vyberou trochu jiný cíl.