AMD chystá expanzi na ARM trhy
Na přelomu února a ledna vyhrabal gamma0burst v profilech inženýrů různých firem na LindkedIN útržkovité informace o hardwaru, který chystají. Narazil i na profil inženýra AMD, který ve výčtu projektů, na nichž pracoval (či pracuje) zmínil 3nm APU Sound Wave. S ohledem na proces vznikl předpoklad, že půjde o generaci Zen 6, nicméně trochu zvláštní zůstávalo, že označení APU nezapadá do obvyklých šablon, které AMD využívá (jména umělců, případně … Point).
Důvody vypluly na povrch v posledních dnech, začalo se totiž proslýchat, že procesorová jádra APU Sound Wave stojí na architektuře ARM. YouTube kanál MLID se poptal u svých zdrojů, které sice mnoho bližších informací nemají, ale nějaké indicie, že AMD s ARM architekturou (opět) experimentuje, se objevily.
Neupřesněný partner AMD předpokládá, že rozhodnutí společnosti je důsledkem skutečnosti, že se podpora ARM pod Windows zlepšuje a výrobci x86 procesorů již nemohou konkurenci v podobě výrobců ARM procesorů dál ignorovat.
Zdroj z Intelu upozornil, že v nasazení ARM architektury nevidí velký smysl, neboť aktuálně se efektivita ARM projevuje v segmentu se spotřebou pod 9-15 wattů (což nepředstavuje pro x86 velkou konkurenci). Dále vyjádřil obavu, že vstup na ARM trh by se AMD mohl vymstít. Sice nerozvádí důvody, ale jeden zásadní se nabízí: Pokud by AMD byla s ARM architekturou např. v mobilním trhu úspěšná a nakonec významnou část portfolia převedla z x86 na ARM, byla by tato část portfolia ohrožená velmi širokou konkurencí výrobců ARM čipů, kteří by (v případě jejich úspěchu nebo škobrtnutí na straně AMD) mohli AMD o tuto část trhu připravit.
Další zdroj zmínil, že jej AMD požádala, aby společnosti předával co nejvíce chybových hlášení a to i když jsou ze systémů ARM CPU + Radeon GPU.
APU Sound Wave tak vypadá na první průzkumnou vlaštovku, která bude mít za cíl otestovat trh, nebo přinejmenším zajistit AMD, aby měla něco na trhu, pokud se kombinaci Windows + ARM konečně podaří prorazit.