AMD chystá osmijádrové procesory
Osmijádrovým Opteronům na The Inquireru říkají „Montreal“, nicméně v plánech uveřejněných na AMD Analyst Day se o žádném takovém jméně nehovoří. Naproti tomu zde zcela jasně vidíme procesor z rodiny „Sandtiger“ s osmi jádry, které konečně nesou staré známé krycí jméno „Bulldozer“. A právě „Bulldozer“ by měl být i základem pro „tradiční procesorovou část“ procesoru „Falcon“ z rodiny „Fusion“.
Zajímavé však je, že se v materiálech o „Sandtigeru“ nehovoří jako o nativně osmijádrovém procesoru. Nemusí to nic znamenat, ale také může, třeba to, že by opravdu byl osmijádrový Opteron poskládán ze dvou 45nm čtyřjádrových čipů „Shanghai“ (podobně by to pak mohlo být i s případnými, řekněme, „Phenomy X8“, i když nejspíše později).
Komunikace mezi oběma případnými čipy by pak zřejmě příslušela HyperTransportu a pokud jde o paměťový řadič, pak už by se dalo klidně věřit i tezi čtenáře „Petrik_CZ“, že se z každého čipu využije jeden paměťový kanál (prakticky by pak nešlo o dvoukanálový přenos, ale o dva v podstatě nezávislé řadiče, tedy architekturu NUMA, kterou už naštěstí podporují i Windows XP se SP2 a novější systémy).
Můžete namítat, že se AMD vždy posmívala konkurenci a jejich „pseudo-čtyřjádrovým“ procesorům a že by tedy asi něco takového sama neudělala. Inu, proč ne, totiž dva dvoujádrové procesory Intelu (případně dva jednojádrové, hovoříme-li o Pentiích D řady 900) spolu komunikují skrze sběrnici, nikoli přímo mezi sebou vlastní „spojkou“, jako by to dělaly právě osmijádrové Opterony a jak to bude nejspíše vyřešené i v procesoru „Fusion“ (mimochodem v souvislosti s ním tvrdí The Inquirer cosi o socketech FM1, FM2 a FM3). Ovšem pro tyto účely by musela AMD využít hodně povedené kousky křemíku, které by byly samostatně nejspíše nějakými „Energy-Efficient“ procesory, aby se spotřeba celého dvoučipu vešla do rozumných (současných) hodnot.