Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD opět hovoří o Barceloně

Popis čtyřjádrového AMD procesoru
Minulý týden se konala v Mnichově tisková konference AMD, kde byla opět o něco více poodhalena rouška tajemství zahalující připravované nativně čtyřjádrové procesory. O nich toho bylo řečeno již poměrně dost, nicméně AMD tentokráte používá srovnávání vlastností se stávajícími produkty konkurenční modré, takže neuškodí se podívat, co lidé v tiskovém oddělení opět vymysleli zajímavého.

Začneme obrázkem, kde AMD srovnává čtyřjádrový Opteron „Barcelona“ se čtyřjádrovým Xeonem „Clovertown“, o němž již dříve firma tvrdila, že jej „Barcelona“ překoná o 40 %. Jako obvykle AMD vyzdvihuje integrovaný paměťový řadič a HyperTransport a kritizuje Intelovu Front Side Bus (které v poslední době Intel stále častěji říká spíše PSB – Processor System Bus). A protože „Clovertown“ není nativně čtyřjádrový, ale jde o dva dvoujádrové čipy v jednom procesoru, vzniká tak dle AMD úzké hrdlo („bottleneck“) v komunikaci mezi oběma čipy. Když například potřebuje jádro 1 něco od jádra 3, musí jít přes sběrnici a tedy její rychlostí, zatímco u „Barcelony“ probíhá taková výměna dat rovnou skrze cache za přispění Crossbar switche. Sluší se zmínit, že tento Crossbar switch je navržen s výhledem na vytvoření nativně osmijádrového procesoru.

Srovnání komunikace jader v procesorech AMD Barcelona a Intel Cl

Za zmínku ještě stojí komunikace mezi jednotlivými úrovněmi cache. Jak asi víte, již nějaký čas používá Intel tzv. „inclusive“ cache, kdy celá L1 je obsažena také v L2. To u AMD procesorů není a navíc v „Barceloně nebude“ v případě, že jedno jádro bude potřebovat data z L1 cache jiného jádra, budou moci tato putovat z L1 rovnou do L3 a nikoli přes L2 cache. Vedle toho v případě zaplnění L1 cache budou do L2 putovat nejprve data nejstarší, u nichž se dá předpokládat, že už nebudou tolik potřeba.

Další obrázek popisuje to, co už známe. „Barcelona“ přijde s vylepšenou správou napájení, v AMD se totiž snažili se spotřebou něco udělat a vymysleli nezávislé taktování jednotlivých jader při různém vytížení. Zatímco v současných Opteronech jsou obě jádra tak rychlá, jak potřebuje nejzaměstnanější jádro, v „Barceloně“ se bude každé jádro zpomalovat nezávisle na ostatních dle vlastních potřeb a dokonce bude nezávisle taktován i integrovaný severní můstek (jinými slovy především paměťový řadič). Má to jedinou drobnou vadu na kráse: napájení celého procesoru se i tak bude řídit nejrychleji běžícím jádrem (každé jádro bude mít pět různých stavů vytížení a napětí bude dodáváno podle stavu nejvytíženějšího jádra). Koneckonců „Barcelona“ bude umět vypínat i jednotlivé nevyužívané části procesoru (což ale není dnes žádná závratná novinka).

Srovnání power managementu dnešního AMD Opteronu a budoucího Bar

Opět něco, co již víme, ale co potěší natolik, že je to vhodné zopakovat. Procesory pro socket AM2 i AM2+ budou navzájem kompatibilní, AM2 procesor půjde strčit do socketu AM2+ a naopak. Samozřejmě procesor AM2+ v AM2 socketu, ani AM2 v AM2+ socketu nevyužijí rychlejší HyperTransport 3.0, ale oba budou mít dvoukanálový DDR2 paměťový řadič a tedy není potřeba žádná změna v paměťovém subsystému desky. Dlužno též dodat, že AM2+ procesor bude mít posazen do AM2 socketu trochu vyšší spotřebu, než kdyby byl v socketu AM2+, protože zde nebude fungovat ono nezávislé taktování jednotlivých jader a paměťového řadiče.

Kompatibilita AM2 a AM2+ procesorů a socketů

Nakonec se nenápadně podívejme ještě dál do budoucnosti, kde už se rýsuje nástupce „Barcelony“ s krycím jménem „Shanghai“. Ten bude prakticky jen určitým vylepšením „Barcelony“ právě v „oblasti čtyř jader“ a na trhu bychom jej měli zahlédnout v průběhu příštího roku. Asi nebudeme muset být nijak moc optimističtí, abychom se mohli domnívat, že už bude vyráběn 45nm procesem, což by mohlo znít slibně ze dvou důvodů: může se zvětšit L3 cache, případně může také dojít na nedávnou skoro kacířskou myšlenku relativně jednoduchého vytvoření osmijádrového procesoru umístěním dvou takovýchto čtyřjádrových kousků křemíku „pod jednu střechu“ a propojením přes HyperTransport. Ale to už opravdu jen hádáme, samotná křišťálová koule v této fázi zobrazuje už jen zrnění.

Výhled na čtyřjádrové AMD procesory do roku 2008

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku AMD opět hovoří o Barceloně

Čtvrtek, 19 Duben 2007 - 23:32 | Anonym | nakopavame si sami prdel ,vyvoj harware uz davno...
Čtvrtek, 19 Duben 2007 - 07:03 | Anonym | no, nezní to nejhůř, ale měli by pohnout. Jak...
Středa, 18 Duben 2007 - 23:23 | Peter Fodreknickfotob | Ladik tych 80% je vykon na jadro potvrderny...
Středa, 18 Duben 2007 - 22:52 | Anonym | Však, procesor AMD Barcelona, na 2,5 GHz, s...
Středa, 18 Duben 2007 - 17:07 | Anonym | AMD má sice problémy, není to ale nic tragického...
Středa, 18 Duben 2007 - 16:50 | Peter Fodreknickfotob | AMD ma sice problemy to nepopieram, ale stale je...
Středa, 18 Duben 2007 - 16:42 | Anonym | blecha >> heh, super hlaska, ze...
Středa, 18 Duben 2007 - 15:55 | Anonym | petofotoba: Pane mistr, prosim o vas zasveceny...
Středa, 18 Duben 2007 - 15:09 | Sharker | V ddr3 ziaden pokrok podal predbeznych informacii...
Středa, 18 Duben 2007 - 10:50 | Milan Bačík | Tak snad to AMD stihne rok po vydání Core 2. DDR3...

Zobrazit diskusi