Další střípky k Fiji: (ne)pískající čerpadlo, tiché cívky, čipy z roku 2014
Postupně vycházejí najevo různé informace o GPU Fiji a Radeonu Fury X - některé zásadnější, jiné jsou spíš zajímavostmi:
Pískající čerpadlo, nebo cívky?
Poměrně často se v recenzích objevuje zmínka, podle které vydává čerpadlo vodního chladiče vysoký zvuk, který je slyšitelný obzvlášť ve 2D. Redakce HotHardware si při testování tohoto nešvaru všimla a obrátila s na AMD. Z odpovědi se autor recenze dozvěděl, že o problému AMD nejen ví, ale u sériově vyráběných karet už je vyřešený:
„Tato záležitost se týká pouze malého množství prvních vzorků karet, s výrobcem jsme již na zlepšení zvukového profilu čerpadla pracovali. Problém byl vyřešen a řešení aplikováno na sériově vyráběné karty.“
Je možné, že autoři některých recenzí považovali pískání čerpadla za pískání cívek (tlumivek), čemuž by odpovídal rozpor mezi stížnostmi na pískání recenzovaných vzorků oproti údajně nepískajícím kartám určeným k prodeji. Tichý chod u retailových karet potvrdil provozovatel e-shopu OC.uk (gibbo), podle něhož karty, které má na skladě, nepískají:
„S radostí mohu potvrdit zcela nulové pískání cívek a velmi nízkou úroveň hlučnosti.“
Situace si přímo říká o srovnání recenzovaného vzorku a komerčně dostupného kusu - snad se takový test brzy objeví. Zatím to ale vypadá dobře.
GPU Fiji zezadu
Některé redakce si mohly prohlédnout a vyfoti samostatné GPU Fiji, díky čemuž si můžeme udělat představu o BGA rozhraní. Protože je Fiji první high-end, u kterého se přes BGA rozhraní nekomunikuje s pamětmi (spoje vedou skrze podložku interposer), dalo by se očekávat, že BGA bude mít méně pinů než je u high-end čipů s 512bit sběrnicí běžné.
Předpoklad se potvrdil, i když počet kontaktů neklesl nijak dramaticky. Počítám-li správně, nese jich GPU 2021. Pro srovnání: 512bit Nvidia GT200a jich měla 2485, 384bit Tahiti (Radeon HD 7970) celkem 2120, pro 512bit Hawaii bohužel údaj nemám. Samotné GDDR5 rozhraní vyžaduje jako minimum 105 pinů pro každý 64bit kanál (tzn. např. 420+ pinů pro 256bit sběrnici, 840+ pinů pro 512bit sběrnici).
Čipy Fiji měla AMD od listopadu
Při bližším zkoumání fotografií vzorků karet, které byly k vidění na představení karet s Lisou Su, vyšlo najevo, že čipy nesou značení, podle kterého vznikly ve 47 týdnu roku 2014 (tj. listopad). Značení čipů je poslední proces, který je proveden po zapouzdření a otestování. Na vzorcích Radeon Fury X z recenzí je většinou značení velmi těžko čitelné - zdá se, že na některých čipech lze najít datum výroby druhý týden 2015 (leden), podle některých zdrojů jsou jiné označené třináctým týdnem 2015 (tzn. březen).
Vystavené vzorky karet nesly GPU Fiji zkompletované v listopadu 2014
To znamená, že AMD měla vzorky k dispozici ve druhé polovině listopadu a první produkční čipy zřejmě byly hotové již začátkem roku. Korespondovalo by to podle zvěstí, podle kterých bylo vydání posunuto na červen z důvodu omezené dostupnosti HBM pamětí, nikoli kvůli problémům s výrobou samotného jádra.
Nejrychlejší konkurence od dob R600 / HD 2900XT?
Na závěr drobná zajímavost. V době vydání nešťastného čipu R600 (Radeon HD 2900XT) ztratila ATi/AMD náskok a přestala držet krok s top modely od Nvidie.
Radeon HD 2900XT
Po několik let se orientovala primárně na vyšší mainstream ve snaze držet podíl na trhu. Na high-endové GeForce reagovala s velkým zpožděním:
- G80 / GeForce GTX 880: odpověď za ~1,5 roku (Radeon HD 4800)
- GT200 / GeForce GTX 280: odpověď za ~1 a ¼ roku (Radeon HD 5800)
- GF110 / GeForce GTX 580: odpověď za rok a dva měsíce (Radeon HD 7900)
- GK110 / GeForce GTX Titan: odpověď za ~¾ roku (Radeon R9 290X)
Nyní, na GM200 alias velký Maxwell (březen 2015), dokázala AMD poprvé zareagovat během čtvrt roku a alespoň po této stránce se vrátit na pozici, ve které byla před vydání čipu R600 v roce 2006 - před devíti lety. Zatím jde ale o poměrně vratkou pozici - zda ji dokáže grafická divize potvrdit, uvidíme v příštím roce na FinFET generaci.