Exkluzivně: Přímý nástupce Bobcatů a Jaguárů nebude, vývojový tým už neexistuje
APU Zacate, Kabini, Beema, i jejich tabletové varianty můžeme považovat za zaniklou vývojovou linii. Minimálně po stránce procesorových jader se totiž nebudou dále rozvíjet. I když tomuto scénáři již delší dobu nasvědčuje celá řada událostí (nové modely jsou hardwarově totožné s předešlými, 20nm Nolan byl zrušen, o nových malých x86 jádrech AMD vůbec nehovoří), je stále z diskusí patrné, že zájem a poptávka neopadla. Co se vlastně stalo?
Jádra Bobcat a Jaguar vyvíjel vývojový tým, který byl samostatný a zcela nezávislý na týmu, který měl na starosti velká x86 jádra. Šéfinženýr tohoto oddělení, ale už v AMD nepracuje (podle neoficiálních informací přijal nabídku Samsungu, který jak známo sestavoval vlastní procesorový tým). David Kanter, hardwarový specialista a analytik, který má ve společnosti osobní kontakty, potvrdil, že z AMD následně odešla většina klíčových pracovníku z týmu pro vývoj malých x86 jader.
Dá se předpokládat, že jim v tom vedení společnosti nijak nebránilo. I když malá APU tvoří co do počtu prodaných kusů jeden z nejsilnějších produktů AMD, marže jsou extrémně nízké („dotované“ Atomy Intelu vytvářejí silný tlak na snižování cen) a společnost ve finančním stavu AMD si zkrátka nemůže dovolit prodávat produkty, jejichž marže nepokryjí ani náklady na vývoj.
Jádro Jaguar (v APU Kabini) je tak de facto posledním kouskem křemíku, který někdejší tým vytvořil. Puma+ (v APU Beema a Carrizo-L) je v podstatě tentýž křemík doplněný o (původně chybějící software pro) turbo / boost. Jedinou neznámou zůstává, zda procesorová jádra v (téměř) zrušeném 20nm APU Nolan jsou jen zmenšeným návrhem Jaguaru, nebo nějakou novější verzí, kterou ještě stihl tým před svým rozpadem dokončit. V úvahu připadá, že by tento návrh mohl být zmenšen pro 14nm FinFET výrobu a ještě o jednu generaci prodloužit život celé řady. Není to ale příliš pravděpodobné. Z pohledu AMD by to byly jen další investice do produktové řady, kterou stejně bude muset pohřbít a nahradit jinými produkty.
Těmi „jinými produkty“ mohou být tři typy procesorů: Jádra Zen, ovšem v nižším počtu a na velmi konzervativních frekvencích - to pokud by šlo o náhradu v rámci TDP ~10-20 wattů. Druhou možností by se stala jádra Excavator, poslední generace vztahující svůj rodokmen k Bulldozeru. Mají implementovaný velmi rozsáhlý set technologií pro úsporu energie a po zmenšení na 14nm proces by snadno mohla najít uplatnění v rámci malých APU pro TDP zhruba v rozmezí 5-15 wattů. Třetí možností - orientovanou spíše na tablety a nejúspornější zařízení - jsou ARM jádra, s nimiž lze obsadit i segment s TDP pod 5 wattů. Ať už dojde na kteroukoli z možností (nebo jejich kombinaci), jisté je to, že s malými x86 jádry je konec.
AMD k této události nevydala žádnou tiskovou zprávu; žádost o bližší informace ponechala bez komentáře.