TDP, výkon a zhodnocení
Kapitoly článků
TDP, Turbo a řešení spotřeby
Cílem AMD v této sféře není dosažení výkonu za každou cenu, ale především zvýšení výkonu v těch oblastech, které nezpůsobí zvýšení spotřeby. Tomu odpovídal i přístup při návrhu čipu a způsob řešení některých záležitostí. Vezměme to konkrétněji. APU podporuje režim Turbo, ale ten není v případě Kabini aktivován. AMD si evidentně nechává prostor pro reakci na konkurenční Atom Silvermont, což de facto potvrdila v roadmapě pro příští rok, kde APU Beema - nástupce Kabini - přinese jako zásadní novinku právě aktivované Turbo.
Naopak Temash, tabletová verze APU, Turbo podporuje, byť lehce atypickým způsobem. Čtveřice procesorových jader může dosahovat spotřeby 4 wattů, tedy v průměru 1 wattu na jádro. Tak to funguje, pokud jsou vytížena všechna čtyři jádra. V případě, že dvě jádra odpočívají (a negenerují téměř žádné odpadní teplo), mohou být zbývající dvě vytížena vyšší měrou, která odpovídá 1,5 wattu odpadního tepla na jádro (celkem 3 watty), které se rozprostře na neaktivní jádra. V případě využití jediného jádra může jeho odpadní teplo vyšplhat na 2 watty a je rozloženo mezi tři neaktivní jádra. Tomu odpovídají frekvence, které AMD podle TDP nastavila. Konkrétní takty jsou dále závislé na vybalancování zátěže mezi procesorovou a grafickou částí - celkové TDP čipu je možné mezi nimi přelévat.
Výkon
Výkonnostních testů je zatím k dispozici minimum - AMD poskytla několika webům testovací prototyp osazený APU Kabini A4-5000 (4× Jaguar na 1,5 GHz, 128 stream-procesorů na 500 MHz). Nikoli tedy nejvýkonnější A6-5200, tzn. 2 GHz / 600 MHz verzi. A4-5000 podle prvních testů nabízí na 1,5 GHz až o ~20 % vyšší jednovláknový výkon než 1,6GHz Bobcat a až o ~140% vyšší vícevláknový (díky dvojnásobku jader).
AMD Kabini - výkon v jedno- a vícevláknových úlohách (Jaguar vs. Bobcat)
zdroj: Anandtech
Na grafický výkon Kabini A4-5000 lze nahlížet různě. Oproti Brazos/Zacate je o 50 až 100 % vyšší (záleží na aplikaci) a zhruba desetinásobný proti Atomům Z2760. Ve srovnání s vyšší ligou nabízí něco málo přes 50 % výkonu Trinity a asi 70 % výkonu mobilní verze Intelí HD 4000 (Core i7-3517U). V souvislosti s tím je třeba připomenout dvě věci. i7-3517U stojí aktuálně $346, zatímco cena Kabini se očekává v rozmezí $50-100 (zatím není potvrzena, jde o velkoobchodní záležitost). Druhou věcí je pak fakt, že testován nebyl nerychlejší model - ten je totiž po grafické stránce ještě o 20 % rychlejší, takže od něj lze očekávat ± 85 % 3D výkonu zmíněné Core i7.
Celkové zhodnocení
Na jedné straně sice mluvíme o segmentu (grafického) low-endu, který není určen pro nejnáročnější hry, na straně druhé jsou i v low-endu extrémní rozdíly (zvlášť ve srovnání se současnou generací Atomu). Domníváme se, že závěr typu „je to lepší, ale stejně je to low-end, takže to je jedno“, který předevedl známý nejmenovaný zahraniční web, je proto poněkud mimo místu.
Oprostíme-li se totiž od podobného pohledu, můžeme směle konstatovat, že…
- zdvojnásobení počtu procesorových jader
- zvýšení procesorového výkonu na jádro o ≥20 %
- zvýšení grafického výkonu o >50 %
- plus to vše při zachování TDP
…je něco, co žádný jiný produkt za dlouhou řadu let nepředvedl. Pokud přihlédneme k tomu, kolik si výrobci procesorů nechávají platit za mezigenerační výkonnostní nárůsty dosahující 5 až 10 % (z grafické branže se stává totéž v bledě modrém), lze APU Kabini v rámci nižších cenových příček považovat za excelentní produkt a zřejmě to nejlepší, co AMD v posledních pěti letech předvedla.
Přehled modelů Kabini a Temash
AMD, Anandtech