Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Několik novinek o Kaveri: GDDR5, snížené TDP a možná i TrueAudio

AMD Kaveri hUMA
Technologie TrueAudio je jistě zajímavá, ale zatím omezená na tři modely nových Radeonů. To však nemusí být konečná - existuje nezanedbatelná šance, že ji bude podporovat i APU Kaveri. A nejen ji.

AMD v rámci své prezentace zveřejnila jen tak - bez bližších komentářů - několik blíže nekomentovaných slajdů k APU Kaveri. Nás zaujala především tři schémata - zastavme se hned u prvního z nich:

AMD Kaveri diagram 2013-09-12 01

Toto schéma vypadá přesně tak, jak bychom ho čekali, nepřináší nic vysloveně překvapivého: Čtyři procesorová jádra Steamroller, Radeon s architekturou GCN, dvoukanálový DDR3 řadič a podpora PCIe třetí generace. Zajímavější je teprve při srovnání s dalším, které se objevilo v další části prezentace:

AMD Kaveri diagram 2013-09-12 03

Grafická část Kaveri je rozdělen na čtyři výpočetní bloky (Compute Unit), což ale není stále to podstatné - tím je znázornění paměťových modulů GDDR5 ve spodní části diagramu. Pokud si chronologicky seřadíme dosavadní informace, tak jsme se nejprve dozvěděli, že Kaveri GDDR5 podporovat bude, následně, že nebude a nyní na ně opět narážíme přímo v oficiální prezentaci.

Neméně překvapivý zůstává počet modulů, kterých z chlívečku „L2 Cache“ visí přesně dvanáct. Otázkou samozřejmě je, zda tomuto údaji přikládat váhu (pak by to znamenalo nějakou netypickou - např. 96bit - sběrnici), nebo předpokládat, že měl grafik jen nadměrně tvůrčí chvilku. Pokud by se však podpora GDDR5 pamětí potvrdila (ať už v jakékoli podobě), znamenalo by to vyšší nárůst grafického potenciálu než o obligátních ~20 %, na která jsme zvyklí z minulých generací.

AMD Kaveri diagram 2013-09-12 02

Další potenciálně zajímavá informace se týká schématu s políčky „DSP“ a „Audio Processor“. Jelikož čipy Llano, Trinity i Richland byly do slova a do písmene hluché (se zvukem nedokázaly pracovat), jeví se přítomnost hnědého chlívečku v diagramu čipu Kaveri jako více než jen náhoda. Mohlo by to zkrátka a dobře znamenat integraci technologie TrueAudio - neboli DSP procesoru typického pro high-end zvukovky - do mainstreamových a low-endových procesorů nadcházející generace.

Prozatím zůstaneme raději skeptičtí; ovšem pokud AMD skutečně do nových APU zahrne technologickou výbavu zvukových karet, které stojí samy o sobě i víc než celá Kaveri, pak tomuto kroku prokážeme zasloužené uznání.

ASRock FM2A75M Pro4plus
ASRock FM2A75M Pro4+

Třetí zajímavost nepochází přímo od AMD, ale od společnosti ASRock, výrobce základních desek. Ten ve specifikacích novinky nazvané FM2A75M Pro4+ zmiňuje, že jsou podporována až 100W čipů socketu FM2 a 95W čipů socketu FM2+. Je pravdou, že v minulosti se již zmínka o možností mírného snížení TDP s přechodem na novou generaci objevila, ale s ohledem na množství dalšího informačního balastu jistě není od věci, pokud je tato informace - byť nepřímo - potvrzena zdrojem s přístupem ke korektním specifikacím. Druhou možností by bylo uvedení samostatných 95W procesorů architektury Steamroller pro platformu FM2+. Na definitivní potvrzení jedné z možností si budeme muset ještě pár týdnů počkat.

Tagy: 
Zdroje: 

AsRock, AMD (prezentace)

Diskuse ke článku Několik novinek o Kaveri: GDDR5, snížené TDP a možná i TrueAudio

Úterý, 8 Říjen 2013 - 11:03 | Jakub Rydlo | Jsem tak trochu amater pokud jde o audiotechniku...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 12:25 | del42sa | to je dobré vědět :o))
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 12:05 | no-X | TrueAudio je zvukový procesor, nikoli DA...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 10:55 | TyNyT | ty zvukové čipy jsou tam IMHO kvůli legacy analog...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 08:49 | kapa | Momentalne mame Ficovu sustavu, kazdy chce...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 08:32 | Pjetro de | ... a potom: kazde cislo je okruhle ! Zalezi len...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 08:24 | Pjetro de | ... nějakou netypickou - např. 96bit - sběrnici...
Pondělí, 7 Říjen 2013 - 08:09 | del42sa | ad GDDR5: spíše se tam dostal omylem (copy pasta...

Zobrazit diskusi