Několik novinek o Kaveri: GDDR5, snížené TDP a možná i TrueAudio
AMD v rámci své prezentace zveřejnila jen tak - bez bližších komentářů - několik blíže nekomentovaných slajdů k APU Kaveri. Nás zaujala především tři schémata - zastavme se hned u prvního z nich:
Toto schéma vypadá přesně tak, jak bychom ho čekali, nepřináší nic vysloveně překvapivého: Čtyři procesorová jádra Steamroller, Radeon s architekturou GCN, dvoukanálový DDR3 řadič a podpora PCIe třetí generace. Zajímavější je teprve při srovnání s dalším, které se objevilo v další části prezentace:
Grafická část Kaveri je rozdělen na čtyři výpočetní bloky (Compute Unit), což ale není stále to podstatné - tím je znázornění paměťových modulů GDDR5 ve spodní části diagramu. Pokud si chronologicky seřadíme dosavadní informace, tak jsme se nejprve dozvěděli, že Kaveri GDDR5 podporovat bude, následně, že nebude a nyní na ně opět narážíme přímo v oficiální prezentaci.
Neméně překvapivý zůstává počet modulů, kterých z chlívečku „L2 Cache“ visí přesně dvanáct. Otázkou samozřejmě je, zda tomuto údaji přikládat váhu (pak by to znamenalo nějakou netypickou - např. 96bit - sběrnici), nebo předpokládat, že měl grafik jen nadměrně tvůrčí chvilku. Pokud by se však podpora GDDR5 pamětí potvrdila (ať už v jakékoli podobě), znamenalo by to vyšší nárůst grafického potenciálu než o obligátních ~20 %, na která jsme zvyklí z minulých generací.
Další potenciálně zajímavá informace se týká schématu s políčky „DSP“ a „Audio Processor“. Jelikož čipy Llano, Trinity i Richland byly do slova a do písmene hluché (se zvukem nedokázaly pracovat), jeví se přítomnost hnědého chlívečku v diagramu čipu Kaveri jako více než jen náhoda. Mohlo by to zkrátka a dobře znamenat integraci technologie TrueAudio - neboli DSP procesoru typického pro high-end zvukovky - do mainstreamových a low-endových procesorů nadcházející generace.
Prozatím zůstaneme raději skeptičtí; ovšem pokud AMD skutečně do nových APU zahrne technologickou výbavu zvukových karet, které stojí samy o sobě i víc než celá Kaveri, pak tomuto kroku prokážeme zasloužené uznání.
ASRock FM2A75M Pro4+
Třetí zajímavost nepochází přímo od AMD, ale od společnosti ASRock, výrobce základních desek. Ten ve specifikacích novinky nazvané FM2A75M Pro4+ zmiňuje, že jsou podporována až 100W čipů socketu FM2 a 95W čipů socketu FM2+. Je pravdou, že v minulosti se již zmínka o možností mírného snížení TDP s přechodem na novou generaci objevila, ale s ohledem na množství dalšího informačního balastu jistě není od věci, pokud je tato informace - byť nepřímo - potvrzena zdrojem s přístupem ke korektním specifikacím. Druhou možností by bylo uvedení samostatných 95W procesorů architektury Steamroller pro platformu FM2+. Na definitivní potvrzení jedné z možností si budeme muset ještě pár týdnů počkat.
AsRock, AMD (prezentace)