AMD kupuje výrobce mikroserverů SeaMicro
AMD vidí v tomto kroku příležitost naskočit do slušně rozjetého vlaku cloudových dataserverů, které jsou podle analýzy IDC nejrychleji rostoucím segmentem v serverové branži. AMD tímto krokem ale zabila ještě druhou mouchu: SeaMicro totiž nabízela řešení postavená především na procesorech konkurenčního Intelu (a to jak na Xeonech, tak Atomech), což samozřejmě po akvizici utlumí. Celá událost nám připomněla nedávná slova Roryho Reada: AMD není firmou, která by se mohla Intelu stavět přímo, ale musí fungovat jako pirát. Je převzetí kontroly nad SeaMicro první demonstrací „pirátské“ strategie? To sice oficiální tiskovka nezmiňuje, ale hned v několika ohledech tento krok Readově vizi odpovídá.
SeaMicro SM10000-64HD
Zatím není jasné, jakou konkrétní podobu SeaMicro bude mít, AMD mluví o unikátní možnosti nabízet špičkové serverové bloky optimalizované pro rychle rostoucí typy zátěže jako dynamický webový obsah, sociální sítě, vyhledávání a video. Nespecifikuje však způsob, jakým bude nová divize fungovat - zda bude dál navrhovat, stavět a prodávat servery (jen s AMD procesory namísto Intelích), nebo se z ní stane spíše designér určitých referenčních návrhů, které AMD nabídne partnerským výrobcům.
SeaMicro modul
Společnost SeaMicro se až dosud soustředila na řešení problematiky spotřeby a energetických nároků, jedním z jejích cílů byl maximální výpočetní výkon soustředěný do co nejmenších prostor. Na obrázku vidíte jeden z jejích produktů - PCB s šesti samostatnými servery (dvoujádrový Intel Atom s čipsetem). Takových desek se do jednoho systému vejde až 64, což ve výsledku znamená 384 procesorů (případně 768 výpočetních jader) celkem.
AMD prozatím přislíbila, že se v druhé polovině roku setkáme s první novinkou, která ze spolupráce vzejde. Půjde prý o systém postavený na Opteronech. Plány s Fusion / procesorem Bobcat, kterým by se potenciálně daly nahradit dosavadní Atomy, zatím odhalené nebyly.