AMD navýší investice do grafického softwaru
AMD na tom není finančně dobře a i když se pod vedení Roryho Reada situace stabilizovala, minimálně v posledním roce jeho úřadování šlo spíš o stavbu Potěmkinovy vesnice, nebo chcete-li konstrukci časované bomby. Pro zachování dobrých finančních výsledků přesvědčilo vedení firmy distributory k odběru většího množství zboží (takže finanční zpráva vypadala dobře), ale toto zboží jen leželo v distribuční síti, prodávalo se velmi pomalu, v následujících kvartálech neměli distributoři důvod odběru dalšího zboží, AMD klesly prodeje a průšvih byl na světě.
Proslýchá se, že právě toto bylo důvodem Readova odstavení a jeho náhrady novou CEO, Lisou Su. Ta dostala AMD paradoxně v horším stavu než Read a musela učinit několik nepopulárních a pragmatických rozhodnutí - proběhlo určité propouštění, některé projekty byly zastavené (SkyBridge, 20nm APU), některé odložené (ARM jádra K12) a finance jdou v první řadě na vývoj a včasné dokončení produktů, které mají naději na úspěch (procesorová architektura Zen, grafické čipy pro FinFET procesy).
Ze všech produktů, kterými v současné době AMD disponuje, patří ke konkurenceschopným grafické čipy. Stávající architektura GCN je velmi univerzální - dokáže dosáhnout konkurenceschopného 3D výkonu (což je předpokladem k prodeji herních grafických karet), nabízí plnou podporu DirectX 12 (což je pro tento trh bonusem), dosahuje velmi vysokého výpočetního výkonu (což je předpokladem k prodeji profesionálních výpočetních karet) a dosahuje i dobrého poměru výkon na milimetr čtvereční křemíkového jádra (což je předpokladem k dosažení nějakých smysluplným marží).
Přesto došlo na situaci, kdy se na herních trzích ani v profesionálním HPC segmentu neprodává kdovíjak dobře. Pokles prodejů v desktopu je důsledkem vývoje v posledních několika kvartálech, kdy se Nvidii podařilo přesvědčit zákazníky, že primárním hlediskem, podle kterého se hodnotí kvalita grafické karty, je její spotřeba. Po HDR, výpočetním výkonu, PhysX, latencích, teselaci a dalších aspektech se svatým grálem 3D akcelerace stala spotřeba a bez ohledu na to, zda je tento přístup dává smysl nebo ne, lze konstatovat, že tato strategie funguje lépe než předešlé, protože tržní podíl Radeonů v zimě a na jaře klesl na historické minimum. AMD tuto situaci nemůže v krátkodobém horizontu změnit - ke změně dojde s nástupem nové verze architektury a/nebo výrobního procesu.
V HPC segmentu je situace odlišná. I když je klíčem vysoký výpočetní výkon jako takový a dílčím způsobem i výpočetní výkon na watt a výkon na jádro (v těchto ohledech na tom AMD špatně není, viz první místo v Green500), klíčovou roli při výběru hardwaru hraje softwarový ekosystém, který výrobce nabízí. Nové vedení firmy si tento fakt uvědomilo a Lisa Su se proto rozhodla uvolnit finance na rozšíření softwarové podpory: ovladačů, knihoven, kompilátorů, nástrojů a vůbec všeho, čím by mohla oslovit další zákazníky z HPC branže:
„Zaměříme se na odvětví s vyššími maržemi. Portfolio našich [profesionálních] grafickcýh karet považujeme za dobré. Potřebujeme ale nainvestovat více do softwaru a musíme i nadále investovat do nadcházejících nových technologií.“
--- Lisa Su, CEO AMD