AMD opravila problém s detekcí nereálně vysokého napětí a taktů Zen 2
Problém nespočíval v procesoru, ale v aplikacích detekujících napětí a takty procesoru. Ty totiž samotným sledováním generovaly každých 200 milisekund zátěž trvající 20 milisekund. Což bylo dost na to, aby Zen 2, jehož boost najíždí rychleji než boost Zen(+), zvýšil takty a tím pádem i napětí procesoru. V klidu, tedy skutečně v klidu, kdy monitorovací aplikace negenerovala zátěž, bylo napětí procesoru i jeho takty nižší.
Někteří uživatelé docházeli k chybnému závěru, že problém je v ovladači čipsetu, neboť pokud se nenainstaluje, „problém“ není. Důvodem bylo, že bez ovladače čipsetu řídil činnost procesoru ovladač Microsoftu, který je poněkud pomalejšího ražení a na zátěž reaguje zvýšením taktů (a napětí) až po uplynutí podstatně delší doby.
Aby uživatelé mohli zůstat v klidu, připravila AMD nové ovladače čipsetu, které snižují citlivost na minimální zátěž generovanou sledovacími utilitami třeba v kombinaci s aplikacemi běžícími na pozadí. Po aktualizaci ovladače tedy budou tyto utilitky hlásit nižší napětí a takty. Toto vše se týká pouze procesorů architektury Zen 2, tzn. samostatných procesorů z řady Ryzen 3000. U starších není aktualizace potřeba (nakonec ona není potřebná ani u těch novějších, jste srozuměni s tím, že za detekcí vyšších hodnot stojí samotná detekující aplikace, a zobrazované údaje vám nepůsobí poruchy spánku).
Ke stažení tedy AMD nabídla:
- ovladač čipsetu 1.07.29 (přímý link ke stažení, 50,8 MB)
- Ryzen Master 2.0.1.1233 - počítá s ovladačem čipsetu 1.07.29
- dokumentaci ke změnám (PDF)
AMD