AMD potvrzuje: Do konce roku máme 10 % serverů
Tehdejší CEO Intelu, Brian Krzanich, v červnu 2018 prohlásil, že Intel by měl v první řadě zabránit, aby AMD získala 15-20 % trhu se servery. Poté byl rezignován. Loni na podzim nepřímo upozornila redakce webu DigiTimes, že má AMD solidně našlápnuto této mety dosáhnout. Redakce totiž ve svém článku přeložila analýzy, podle nichž by mohla AMD do konce roku 2020 dosáhnout 10% zastoupení ve světě serverů. Toto číslo bylo extrapolováno na základě zveřejněných zakázek na velké dodávky nebo superpočítače, které si společnost nenechávala pro sebe. Stačilo tedy posčítat, kolik procesorů má podle těchto zakázek dodat, extrapolovat, jak velký bude trh se servery a pak už jen pomocí trojčlenky a již známých údajů dopočítat, že se meziročně mohla z cca 5 % posunout na cca 10 %.
Brian Krzanich a Renee James (oběti vykonstruovaného 10nm procesu)
Nyní, o tři měsíce později, na finanční konferenci k výsledkům za minulý rok, CEO AMD, Lisa Su, plně potvrdila tento výhled. S ohledem na získané zakázky očekává, že AMD opustí rok 2020 s dvouciferným podílem v serverech. Dvouciferný znamená přinejmenším 10%.
Redakce serverově orientovaného webu TheNextPlatform předpokládá, že když AMD dosud dokázala svůj serverový podíl meziročně zdvojnásobit a již nyní má s ohledem na získané zakázky jistotu, že jej zdvojnásobí i v roce 2020, měla by do konce roku 2021 získat 20 % podíl. Osobně se domnívám, že to tak jednoduché být nemusí, byť nejde úplně o odhad z říše snů. Existují dva prosté důvody, proč to nemusí jít tak snadno: (1) Čím vyšší tržní podíl je, tím obtížnější je jeho zvyšování. (2) Ve druhé polovině roku vydá AMD serverové procesory na bázi Zen 3, ale po celý rok 2021 se s žádnými novinkami nepočítá.
V současnosti AMD disponuje Epycy na bázi Zen 2. Intel zůstává na architektuře Skylake a 14nm procesu. Ve druhé polovině roku 2020 sice Intel vydá serverový Ice Lake, který zvýší IPC Xeonů Intelu na úroveň Zen 2 a denzitou procesu se díky 10nm výrobě dostane na podobnou úroveň jako u 7nm procesu TSMC, ale počet jader se dostane pouze na 38 na socket, zatímco Zen 2 nabízí až 64 na socket (a to při velmi podobném TDP). Přestože by to znamenalo alespoň snížení náskoku AMD, nebude stát serverový Ice Lake oproti Epycům s architekturou Zen 2, ale již proti další generaci architektury Zen 3. Ta přinese generační nárůst IPC v kombinaci s půlgeneračním posunem po stránce výrobního procesu (7nm EUV), takže pozice Xeonů Ice Lake oproti Zen 3 nebude v žádném ohledu lepší, než je současná pozice Xeonů Cascade Lake (jádra Skylake) oproti Zen 2.
Zen 3 by tedy na serverových prodejích znát a lze očekávat, že v prvních kvartálech od uvedení, kdy bude AMD dodávat nasmlouvané procesory, výrazně posune podíl společnosti v segmentu. Rok po vydání, ve druhém pololetí 2021, by ale již nemusel být efekt tak silný. V té době by totiž mohl Intel dostat na trh Xeony Sapphire Rapids („serverový Tiger Lake“) a trochu obrat větru z plachet AMD.
Osobně se domnívám, že je celkem vysoká šance, aby AMD do pololetí 2021, tedy do 17 měsíců získala 15 % trhu serverů a dosáhla „černé vize Briana Krzanicha“ 3 roky od jejího vyslovení. S 20 % na konci roku 2021 si ale v tuto chvíli nejsem příliš jistý - existuje řada proměnných, které mohou být skutečně proměnné a nikdo zatím neví, jak se během druhého pololetí roku 2021 vyvinou.