CEO Intelu: Musíme zabránit, aby AMD obsadila 15-20 % trhu serverů
Instinet, makléřská společnost, kterou v roce 1969 založila Nomura Holdings, vyslala svého zástupce Romita Shaha, aby vyzpovídal CEO Intelu, Briana Krzanicha. Vynecháme-li odborný finančnický pindy, stojí za pozornost tři body Krzanichova vyjádření. Prvním je vyslovení, že Intel čelí „tvrdé konkurenci“ ze strany AMD. Druhým je konstatování, že Intel ve druhé polovině roku přijde o podíl na trhu v serverech.
Třetím a asi nejzajímavějším je sdělení, že úkolem Intelu teď bude zabránit, aby obsadila 15-20 % ze serverového trhu. Intel tedy naznačuje, že počítá s přelitím přinejmenším 10 % serverového trhu ke konkurenci, k AMD, a počátek tohoto trendu bude patrný ve druhé polovině letošního roku.
AMD shodou okolnosti k výročí prvního roku od uvedení prvních serverových procesorů Epyc zveřejnila informace, podle kterých za tento jeden rok zvýšila podíl na trhu z 0,2 % na 1 %, tedy pětinásobně a výraznější růst čeká po vydání druhé generace Epycu postavené na 7nm generaci s architekturou Zen 2. Lze však očekávat, že krom posledních modelů řady Epyc (1) a nadcházejících modelů Epyc 2 (rok 2019) si bude v rámci nabídky serverových produktů konkurovat i sám Intel.
V důsledku konkurenčního tlaku ze strany AMD se totiž rozhodl vydat 28jádrové procesory (které doposud prodával pouze jako serverové produkty s cenovkou až 14 tisíc dolarů) v rámci řady HEDT (high-end desktop), kde je třeba očekávat cenu zhruba o řád nižší. Asi ne vysloveně desetinovou, ale nabídne-li AMD 32jádrový Threadripper 2 za řekněme $1999, nebylo by asi pro HEDT za zhruba deset tisíc dolarů na trhu místo. Zákazníci, kteří Xeony kupovali do pracovních stanic, tak získají možnost nákupu téhož výkonu za nižší cenu, což jistě část z nich využije.