Hawaii obrazem: Podívejte se na rozebraný Radeon R9 290X
Karta sice nese logo společnosti HIS, ale kromě samolepky (a samozřejmě BIOSu, který obsah fotek neovlivní ;-) jde o plně referenční kus.
Celkovou podobu karty již nějaký ten pátek známe, takže přistoupíme rovnou k detailům:
Stejně jako u Radeonu HD 7970 slouží k napájení kombinace 6- a 8-pinového konektoru, což společně s potenciálem PCIe slotu stačí pro cca 250 wattů.
Zadní část chladiče je vybavena závity pro přídavný bracket, který používají někteří výrobci sestav pro upevnění grafické karty do PC skříně.
Opačný konec karty je vybaven čtveřicí standardních konektorů: DisplayPort, HDMI a 2× DVI-D.
Po odstranění dvanácti šroubků se ukáže konstrukce chladiče s teplovodivými polštářky pro kontakt s paměťovými čipy a napájecími obvody. Na jádro dosedá měděný blok opatřený pastou.
Pasivní část chladiče nemá čím překvapit, mohutný měděný blok s vapor chamber (parní komorou) překrývají hliníkové lamely, které předávají teplo proudícímu vzduchu,…
…jehož přísun zajišťuje odstředivý ventilátor.
Přejděme k PCB s komponenty.
O jádru Hawaii už toho víme hodně, jde o největší GPU, které kdy AMD/ATi vyrobila (438 mm²) postavené na vylepšené verzi architektury GCN. V případě Radeonu R9 290X nese 2816 stream-procesorů, 64 ROP jednotek a 512bit sběrnici.
Napájecí kaskáda působí alespoň na základě dostupných fotografií velmi kvalitně, jde o obdobný koncept, který byl použitý na referenčních Radeon HD 7970 nebo HD 2900 XT. V případě Radeonu R9 290X disponuje pěti fázemi pro GPU a jednou pro paměti.
A ještě detaily.
Na závěr paměti. Podle specifikací výrobce (SK Hynix) jde o moduly pro 6,0 GHz při 1,5 V. Jak víme z uniklých parametrů, poběží na 5,0 GHz - Hynix uvádí, že zobrazené čipy podporují 5GHz režim při sníženém napětí 1,35 V, takže je AMD evidentně nezvolila náhodou (jsou úspornější než např. moduly použité na referenčním Radeon R9 270X, které běží na 1,55 V).