AMD spolupracuje s Intelem a Nvidií na rozšíření podpory Smart Access Memory
Scott Herkelman z AMD v rozhovoru potvrdil, že společnost spolupracuje s Intelem na rozšíření podpory Smart Access Memory i na procesorech / čipsetech této značky a dále, že pracovníci grafické divize jsou v kontaktu s Nvidií, která má zájem o rozšíření podpory na grafických kartách GeForce.
Jak již v říjnu potvrdil zástupce AMD, je implementace technologie snazší pod Linuxem, kde je podpora pro resizable BAR implementovaná dlouhodobě a nejspíš způsobem, který je jednodušší využít. V důsledku toho již tehdy plánovala společnost rozšířit podporu Smart Access Memory v Linuxu nejen na Radeony RX 6000, Ryzen 5000 a čipsety 500.
Podle Herkelmana není Smart Access Memory funkcí, kterou stačí prostě zapnout, ale vyžaduje určitou práci a určité vyladění, aby fungovala, jak se od ní čeká (což zahrnuje i případné nárůsty výkonu). Z dosavadních vyjádření víme, že podpora musí být přinejmenším jak na straně grafické karty, tak na straně BIOSu základní desky. Z vyjádření Microsoftu je pak zřejmé, že pro aktivaci je nutné zajistit, aby během procesu zapnutí neposílal procesor po PCIe sběrnici žádná data grafickému jádru a dále, že grafické jádro musí být schopné generovat a monitoru odesílat obraz, i když je takto dočasně odstřiženo od procesoru.
Současné hardwarové a softwarové požadavky na platformě AMD
Ze strany Nvidie ani Intelu zatím nebylo zveřejněno, kdy společnosti plánují technologii zpřístupnit uživatelům. Výraznější nárůsty výkonu v důsledku SAM objevují jen u některých her, takže SAM nelze považovat za prvek, který svým zapnutím plošně zvýší výkon. Zdá se, že limitace ze strany 256MB grafické paměti, kterou může bez použití SAM procesor adresovat, četné hry po stránce výkonu nijak měřitelně neomezuje, alespoň ne co do průměrných FPS.