AMD naučí Čínu vyrábět serverové procesory
Celá situace má samozřejmě ještě několik háčků. Vezměme to postupně. Oficiální oznámení AMD se omezuje na základní rysy. AMD poskytne čínské akademii věd (prostřednictvím její investiční společnosti Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co., Ltd neboli THATIC) IP pro vývoj serverových procesorů, konkrétně IP potřebné pro x86 architekturu a SoC. K tomu přidá lidské a technické zdroje. AMD tím získá $293 milionů, THATIC dodá další finance potřebné pro realizaci projektu a zajistí další technické zdroje. Smlouva neobsahuje IP pro GPU a ARM architekturu.
Tolik teorie, nyní k tomu, co to znamená v praxi. Pro pochopení souvislostí se musíme vrátit do roku 2014. Tehdy, v srpnu, oznámily americké úřady (Department of Commerce) Intelu, že k vývozu procesorů Xeon a Xeon Phi určených pro Čínu, kde jsou využívány na stavbu superpočítačů, nově potřebuje schválenou vládní licenci. Zprvu se nedělo nic, šlo jen o formalitu - licence byla schvalována a obchod s Čínou běžel dál. 18. únorem 2015 počínaje ale příslušný úřad přestal licence vydávat a zamezil tím Intelu zásobovat Čínu serverovými procesory. Oficiální záminkou k omezení exportu Xeonů se stalo, že americká vláda, respektive její jmenovaný úřad, věří (domnívá se, myslí si, míní…), že Čína využívá superpočítače TianHe-1a a TianHe-2 k jaderným simulacím:
Na toto zdůvodnění lze nahlížet různě, třeba i tak, že simulaci jaderné války si na své sestavě vyzkoušel každý hráč Falloutu a nemělo to nijak katastrofické důsledky, protože - jak je známo - nepovedená simulace má zpravidla menší negativní dopady než nepovedený reálný test. Nebudeme se dalekosáhle zaobírat tím, zda je zdůvodnění USA jen záminkou, zda má smysl na simulace ve virtuálním světě vztahovat mezinárodní úmluvy pro reálný svět, zda má USA pro svá tvrzení nějaké důkazy či jde cestou presumpce viny, případně jaké simulace asi běží na superpočítačích využívaných vládou USA. Situace prostě je taková, jaká je, USA prostřednictvím Department of Commerce blokuje vývoz jakéhokoli hardwaru, ze kterého by Čína mohla postavit superpočítač a Čína samozřejmě situaci řeší.
Právě způsob, k jakému přikročila, tedy licencování IP a „pronájem“ prostředků, lidí a techniky, je koncipovaný tak, aby Čína dostala, co potřebuje, a z hlediska USA nešlo o vývoz serverových komponent, do něhož může tamní vláda zasahovat. Můžeme jen spekulovat, kam až povedou důsledky rozhodnutí USA o vývozu Xeonů. Čína od té doby spustila několik projektů na vývoj vlastních procesorů (přinejmenším jeden pracuje s ARM) a nyní je obohatí o vlastní x86 čipy připravované tak, aby do jejich vzniku nemohla mluvit ani vláda USA (nejde o vývoz USA), ani Intel (vyráběné zřejmě budou u GlobalFoundries, jejímž spoluvlastníkem je AMD, takže by neměla být porušena ani x86 licence).
inspirováno Anandtech