AMD vysvětlila, proč nemá Radeon R9 380X 384bit sběrnici
GPU Tonga přítomné na Radeonu R9 285 a jeho dvojče Antigua vyráběné novější variantou procesu a použité pro Radeon R9 380 a R9 380X, si sebou poměrně dlouho neslo tajemství - přítomnost fyzické 384bit sběrnice. Jeho odhalení a následné vydání nových produktů s tímto jádrem ale pouze přineslo další otázku: Proč je z 384bit sběrnice využita jen 256bit část?
Snímek jádra Tonga
Raja Koduri z AMD nyní potvrdil nejen to, že GPU je skutečně vybavené 384bit sběrnicí, ale také důvody pro které žádný z aktuálních produktů nedisponuje plně aktivní verzí: Nebylo by to výhodné z hlediska poměru cena / výkon. Použití 384bit sběrnice totiž neznamená pouze mírně složitější PCB, ale také o 50 % vyšší počet paměťovým modulů. Nyní AMD nabízí 2GB a 4GB modely, s 384bit sběrnicí by šlo o 3 a 6 GB modely. 3GB model by se těžko prodával v situaci, kdy konkurence přešla na 4 GB. 6GB model by si nenašel příliš zájemců proto, že 4GB v této výkonnostní relaci stačí i s rezervou a paměť navíc by nepřinesla žádnou konkurenční výhodu.
Schéma GPU Tonga / Antigua, Hiroshige Goto (PC Watch)
Měla by přínos 384bit sběrnice sama o sobě - bez ohledu na kapacitu paměti? Ze slov AMD lze usuzovat, že výkonnostní nárůst by nebyl tak výrazný, jako nárůst ceny u karty v důsledku 50% navýšení kapacity paměti. Kombinace sběrnice a kapacity paměti použitá na aktuálních modelech je v současnosti zkrátka výhodnější co do poměru cena / výkon.
Krom potvrzení 384bit sběrnice i důvodů využití (jen) 256bit části odpadla ještě jedna neznámá: Počet ROP jednotek fyzicky přítomných v GPU. Stále totiž nebylo jasné, že jádro využívá 32 ROP připojených asociativním rozhraním k 384bit sběrnici (podobně jako Tahiti / Radeon HD 7970) nebo 48 ROP, z nichž je využitých pouze 32 (navázaných k 256bit části sběrnice). Dave Baumann z AMD poměrně jasně naznačil, že ROP je fyzicky 32, což může být dalším důvodem, proč společnost nevidí v modelu s 384bit sběrnicí za současných okolností smysl.