AMD uvádí čipset AMD 890GX + SB850 se 6Gbit/s SATA
Rovnou se podívejme na blokový diagram čipsetu, který prozrazuje prakticky vše podstatné:
Základem je pochopitelně integrovaná grafika v čipsetu, která může dostat od 64 MB až po 1 GB, ale jak říkají lidé od AMD, rozdíl mezi 64 a 128 MB je nepatrný, větší rozdíl je mezi samotnou přítomností a nepřítomností této paměti (většina desek ji mít bude, kolik, to záleží na výrobci, typicky to bude tradičních 128 MB). Grafika je však kupodivu to nejméně podstatné z celého čipsetu, daleko zásadnější je zrychlení komunikace mezi severním a jižním můstkem na dvojnásobek (dříve 1 GB/s, nyní pomocí A-Link Express III 2 GB/s). Vyžádala si to přítomnost 6Gbitového SATA řadiče v jižním můstku, který je schopen obsloužit až šest 6Gbit/s SATA zařízení (HDD, SSD). I tak je pro ně rychlejší A-Link III úzkým hrdlem, protože skrz něj se dá protáhnout při využití plné propustnosti 6Gbitového SATA jen polovina portů (čili tři), s dalšími už nastane zpomalení, pokud mají být využity při plné propustnosti. Kromě toho musí jižní můstek nově obsloužit i gigabitovou síť, na tu jsme poměrně zvědavi, protože doposud se obvykle používalo řešení nejčastěji od společnosti Realtek, méně pak Marvell a dalších (někteří výrobci desek však budou i s tímto čipsetem používat nadále síťovku třetí strany).
Překvapující je stále přítomnost PATA řadiče, ten se ale v jižních můstcích AMD v embedded segmentu používá coby rozhraní pro CF karty, takže jeho přítomnost je spíše bonusem pro ty, kteří ještě PATA potřebují (výrobce to pak nemusí řešit dalším řadičem). USB porty jsou nadále 2.0, je jich celkem 14, AMD tedy počítá s tím, že pro USB 3.0 rozhraní bude potřeba přihodit čip NEC, který jako jediný zatím USB 3.0 řadiče vyrábí. U AMD je však skoro jedno, kam jej připojíte, protože vždy dostane PCI Express port druhé generace na plné rychlosti 5 GT/s, ne jako u Intelu, kde v jižních můstcích je stále jen 2,5GT/s PCI Express a severní 5GT/s jsou většinou využity jen pro grafiku/y. Čekali jsme, kdy se do tohoto neduhu začne AMD navážet a netrvalo to dlouho (vizte obrázek níže). U AMD je však podstatně více PCIe ×1 portů v severním můstku blíže procesoru (a tedy paměti), takže se USB 3.0 řadič bude připojovat právě sem (v jižním už je PCIe ×1 port volně k použití jen jeden, navíc sdílí relativně úzké 2GB/s hrdlo se šesti 6Gbitovými SATA porty).
Ještě se krátce vrátíme ke grafice. Jistě víte, že AMD v únoru předělala CrossFireX v Catalyst ovladačích tak, že je možné párovat prakticky libovolné řady grafik dohromady. Toho bude využíváno i zde v případě, že osadíte do PCI Express ×16 slotu nějakou další grafiku (když jsme testovali Hybrid Graphics v podání čipsetu AMD 780G, bylo možné si vybrat, která grafika bude jako primární, uvidíme, jak to bude v případě AMD 890GX, vypadá to, že si budeme opět moci vybrat, přičemž lepší je prý udělat primární z té diskrétní, zejména bude-li to Radeon HD řady 5000 s DirectX 11). AMD ve svých materiálech srovnává provoz samostatné diskrétní grafiky Radeon HD 5450 a provoz této grafiky společně s Radeonem HD 4290 v čipsetu AMD 890GX, nárůst výkonu by se měl pohybovat zhruba od 20 do 25 %.
Jinak počítáme, že o prvních dvou deskách s tímto čipsetem již víte, nejprve to byla Gigabyte GA-890GPA-UD3H (tu už má dokonce výrobce na svém webu), dalším je ASUS a jeho M4A89GTD Pro/USB3 (oficiálně bude uvedena nejspíše dnes, v době přípravy tohoto článku ještě na webu ASUSu nebyla). Další na sebe jistě nenechají čekat, jednu z uvedených si brzy osaháme v naší redakci, máme s ní pár (snad) zajímavých plánů ;-).