AMD uvádí čtyřjádrové Opterony vyráběné 45nm procesem
Základní změnou je samozřejmě nový výrobní proces, který, jak AMD tvrdí, umožňuje snížit spotřebu o 35 % v klidu, nebo zvýšit výkon až o 35 % při snížení spotřeby v zátěži o 10 % (AMD to kulantně zaobaluje do marketingové finty „50 % higher performance/watt“).
Doposud pracují čtyřjádrové Opterony na starém a relativně pomalém HyperTransportu 1.0 (v porovnání s HT 3.0) s maximální průchodností 8 GB/s na HT link (celkem tedy 24 GB/s na celý Opteron, který má tři HT linky pro komunikaci s čipsetem a dalšími Opterony, případně specializovanými koprocesory s HT rozhraním). A ačkoli se ve svých materiálech AMD nemálo zmiňuje o HyperTransportu 3.0, nové 45nm Opterony „Shanghai“ jej stále využít nemohou. Nejsou na to čipsety. AMD je má teprve v přípravě a jiné řešení zatím na trhu s HT 3.0 není (u AMD to bude až kolem poloviny příštího roku, kdy přijde s čipsety SR5690 a SR5670 + SP5100 pro platformu „Fiorano“). Nové 45nm Opterony tedy HT 3.0 skutečně nemají, budou jej mít až další uváděné, jakmile bude mít AMD zmíněné čipsety. To by také mohlo společnosti pomoci v lepším prosazování vlastní serverové platformy, neboť zatím nevíme o nikom dalším, kdo bude serverové čipsety s HT 3.0 dělat. Důvod, proč současné Opterony nemají HT 3.0, je pak celkem jednoduchý: AMD razí cestu „ochrany investic“ svých zákazníků, kdy umožňuje do současných serverů dát nové Opterony, a nejinak je tomu i nyní. Opačně to však postrádá smyslu – pokud upgradujete server, asi se vám těžko stane, že si necháte původní procesory a upgradujete jen „podvozek“. Absence HT 3.0 v nových 45nm Opteronech tak v podstatě nemusí nikoho mrzet, i když to může vypadat jako určitá forma zaostalosti, zejména když AMD ve svých materiálech zmiňuje HT 3.0 nejednou a pod čarou vždy dodává „až kolem poloviny 2009“. Tvůrci serverů postavených na Opteronech mají však nyní jistě radost, protože jism stačí do stávajícího železa strčit nové procesory, upgradovat BIOS a mohou začít směle prodávat nové produkty (není pochyb o tom, že mnozí to tak udělají). Až přijde od AMD výše zmíněný čipset s podporou HT 3.0, pak teprv dojde vytvoření nových mašin.
Významnější změnou, která souvisí s přechodem na nový menší výrobní proces, je zvětšení L3 cache. Ta narostla u 45nm Opteronů oproti 65nm o 200 %, takže ze 2 MB je nyní 6 MB. L2 cache zůstává na 512 kB pro každé jádro, paměťový řadič nadále spoléhá na – jak AMD tvrdí – „energeticky úspornější DDR2 oproti konkurenčním FB-DIMMům“, navíc díky „AMD Memory Optimizer Technology“ a lepšímu pre-fetchingu zvyšuje propustnost paměťového subsystému o 10 % (v AMD se zřejmě drží hesla „nemusí pršet, stačí, když kape“).
Samozřejmě je tu i navýšení pracovních frekvencí procesoru, kterou opět umožnil 45nm proces. Nejrychlejší čtyřjádrové Opterony teď běhají na 2,7 GHz při zachování ACP 75 W. Při této spotřebě běhaly Opterony dosud nejvýše na 2,3 GHz, zatímco na 2,4 a 2,5 GHz už to bylo s ACP 105 W. 2,7 GHz při ACP 75 W vypadá skutečně dobře v porovnání se současností, připomeňme, že méně úsporné a ještě rychlejší Opterony „SE“ přijdou také, ale až příští kvartál spolu s úspornějšími 55W variantami („HE“).
Zajímavě vypadá také cenové ohodnocení. Jen o kousek výše, než kde končí 65nm 2,3GHz „Barcelona“, začíná 45nm 2,5GHz „Shanghai“.
Tabulka se všemi aktuálně nabízenými Opterony pro socket F tedy nyní vypadá takto:
|
Jedno lze říci určitě: Nové 45nm Opterony jsou každopádně lepší než stávající 65nm. Jsou výkonnější, úspornější, levnější a na závěr jsme si nechali to, čím se AMD chlubí nejvíce: jsou přeborníky ve virtualizaci. A pokud jde o starší „Bacelony“ – AMD je bude nabízet i nadále zákazníkům, kteří je budou chtít, ale primárně se nyní zaměří na prodej „Shanghai“ Opteronů. Z tabulky cen a parametrů je jasné, že „Barcelony“ v podstatě končí, tedy pokud pomineme úsporné varianty, které ještě jakž takž smysl mají, ale dlouhodobá podpora platformy zůstane zachována ještě po dobu několika let, takže v nabídce stále budou.
Na úplný konec taková drobnost. Možná se ptáte: „a co 45nm Phenomy?“ Samozřejmě, přijdou, ale až v prvním kvartálu příštího roku, a to pod novým označením Phenom II X4.