AMD uvádí Phenomy a platformu Spider
Kapitoly článků
Nejprve je nutno říci, z čeho se vlastně platforma Spider skládá. Předně jsou to již zmíněné čtyřjádrové Phenomy, dále čipsety AMD řady 7 a v neposlední řadě již uvedené Radeony HD 3800. Ptáte se, co je tedy v té řadě poslední? Je to software AMD OverDrive, o kterém jsme se již také zmiňovali.
K Phenomům: AMD nyní uvádí na trh jen dva Phenomy, konkrétně modely 9600 a 9500 (první na 2,3 GHz a druhý 2,2 GHz). Oba mají pro každé jádro 512 kB L2 cache a pro všechna čtyři dohromady 2 MB sdílené L3 cache. Ostatně vy tyto parametry již nejspíše dobře znáte z Opteronů „Barcelona“, které byly uvedeny 10. září. Rychlost HyperTransportu, který už je zde podle specifikace 3.0, je 3 600 MHz a z toho vyplývá i určení do socketu AM2+. Ten je s AM2 pinově kompatibilní, takže podpora Phenomů v současných AM2 základních deskách je jen a pouze otázka patřičného BIOSu. Počítejte však s tím, že Phenomy v AM2 deskách nepojedou „na plný knedlík“, budou škrceny na HyperTransportu (max. 2 000 MHz). To prakticky znamená, že propustnost spoje procesoru Phenom do severního můstku se zvyšuje (v teoretické rovině) z 6,4 až 8 GB/s na 14,4 až 16 GB/s.
Navíc se v takové platformě nekoná snižování taktu jednotlivých jader a paměťového řadiče nezávisle, taktovat půjde pouze všechno dohromady, což může zvýšit spotřebu (když jedno jádro poběží na maximum, zvýší se takt všech jader, i když nebudou nic dělat). Toto a další možnosti úspory energie nazývá AMD Cool’n’Quiet 2.0, čehož výsledkem je, že procesor s TDP 95 W má průměrnou spotřebu v domácnosti kolem 33 W a ve firmách 29 W (to je pochopitelně dáno obvyklými činnostmi, které ta která skupina uživatelů na počítači provádí, takže pokud děláte doma 24 hodin denně Folding@home, pak se pravděpodobně budete běžnému průměru dosti zásadně vymykat).
V tabulce si tedy shrneme, jaké nové procesory nám to vlastně dnes AMD uvádí. Počítejte s tím, že s jejich reálnou dostupností u nás to bude zejména zpočátku dost špatné.
|
Čistě pro srovnání si ještě ukážeme tři stávající dvoujádrové modely:
|
A ještě než se podíváme na čipsety, ukážeme vám, co čtyřjádrového v cenově „normální“ kategorii nabízí konkurence:
|
Dlužno dodat jeden celkem smutný fakt, ze kterého by neměli být nadšeni ani příznivci AMD, ani fanatičtí zastánci Intelu: Je jen velmi málo reálných testů, kde dražší Phenom 9600 přetaktovaný na 2,6 GHz poráží levnější Core 2 Quad Q6600. Bez přetaktování nemá Phenom šanci a Intel tudíž nemá nejmenší důvod Core 2 Quad zlevňovat. Nové modely založené na 45nm procesu tedy budou téměř spolehlivě už jen a jen dražší. Vřele doporučujeme si prolistovat recenzi na serveru AnandTech, z níž vám ukážeme jen čtyři celkem výmluvné obrázky: