AMD už pracuje na Bulldozeru druhé generace
Snímek se dá vyložit mnoha způsoby, jeden z nich je však zřejmý: v serverech prakticky netřeba grafik (jakože „grafik“), zato je potřeba výkonu. Ten je nyní v mnohých případech právě realizován pomocí grafických karet a obecně GPGPU výpočty. Samotná x86 architektura je dnes spíše základním stavebním kamenem, na nějž je již dnes nabaleno tolik instrukčních sad a rozšíření, bez nichž by dnešní operační systémy (o hromadě aplikací nemluvě) snad už ani neuměly pracovat. Co tedy brání AMD vytvořit novou instrukční sadu, která by skrze procesor přímo zaměstnávala integrovanou grafiku? Kromě hrozby, že může se svou novou hyper-cool sadou působit jak kůl v plotě, prakticky nic. „Bulldozer Next Generation“ by mohl být tím správným „přestupním můstkem“, který by byl na takovou akci již plně připraven.
AMD ostatně něco podobného naznačuje od doby, kdy do svého loga vložila slogan „The Future is Fusion“. Říká tomu „heterogenous computing“ a představuje si to tak, že v procesoru budou pro určité úlohy speciální „akcelerační jednotky“ zaměstnávané třeba právě skrze nové instrukční sady (v první verzi „Bulldozeru další generace“ by to klidně mohla být pořád ještě jen grafika, v další části už by mohlo jít skutečně o specializované bloky).
Shodou okolností se můžeme bavit už i o tom, jaké instrukční sady druhá generace „Bulldozeru“ možná dostane. AMD totiž přidala do sady patchů pro GNU Compiler Collection (GCC) tři, které přidávají podporu pro „upcoming bdver2 AMD“ procesory („bdver2“ si klidně můžeme přeložit jako „Bulldozer verze 2“). Jsou jimi BMI, TBM a FMA3. Specifikace BMI a TBM jsou zatím k mání jen po podepsání NDA, zatímco v případě FMA3 se AMD odkazuje na Intel AVX.