Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD ve třetím kvartálu vykázala nejvyšší příjmy za posledních 15 let

7nm generace produktů přinesla AMD ještě větší úspěch než 14nm. Víme, že se situace lepší co do prodejů a podílu na trhu. Pomůže to AMD ale i finančně?

AMD se během své historie potýkala s několika problémy. Pomineme-li vlivy a vazby jejích konkurentů, lze zmínit dva zásadní nedostatky. První se týkal toho, že když už společnost dokázala vyvinout produkt, který byl silně konkurenceschopný, nedokázala na něm vydělat, kolik by bylo potřeba, protože byla omezena výrobními kapacita (vzpomeňme třeba éru Athlonů 64 a využití výrobních linek společnosti Chartered). Jindy se projevoval druhý problém: Společnost dokázala konkrétním cizím produktům výkonnostně konkurovat, ale neměla takové marže, aby vydělala rozumné prostředky pro další investice.

Výsledky za třetí kvartál - a to jak co do prodejů a vývoje podílu na trhu, tak i po finanční stránce - ukazují zlepšení situace ve všech ukazatelích. V některých ohledech jde dokonce o historické zlomy. AMD (červenec-září) vykázala příjmy ve výši $1,8 miliardy, což je částka, kterou nevykázala od roku 2005, tedy bezmála 15 let. Čistý zisk $120 milionů je nejvyšší od roku 2011 a marže 43 % od roku 2012.

Příjmy AMD (kvartálově): 2016 až Q2 2019 (macrotrends)

Tyto výsledky jsou především dílem 7nm procesorů a grafických karet, které společnost vydala na přelomu druhého a třetího kvartálu, který je tak první celým kvartálem, jenž finanční výsledky ovlivnily. Donedávna významný tahoun - semi-custom divize - je protentokrát zmiňována jako prvek, který se na výsledcích (či trendu) podepsal spíše negativně. V očekávání nové generace totiž klesají prodeje herních konzolí a s tím i finanční výsledky semi-custom výroby. Naopak PC-group (Ryzen, Radeon) divize vykázala meziročně o 36 % lepší výsledek.

„Bavíme se o průmyslu, jehož aktuální práci lze komplexně hodnotit s tří- až pětiletým odstupem - nepoznáte, jestli jsem odvedla dobrou práci dříve než za pět let. Nicméně každý chce vidět dobré čtvrtletní výsledky. Takový už je život.“

--- Lisa Su, CEO AMD, pro BizJournal v roce 2015

V úvodu padla zmínka o dvou problémech, které AMD obvykle bránily v dosažení „použitelných“ finančních výsledků i v případě, že měla konkurenceschopné produkty. Nyní je to za novodobou historii společnosti poprvé, co se s nimi dokázala vypořádat bez výjimky. Pod vedením Lisy Su se AMD podařilo skloubit situaci, kdy má konkurenceschopnou procesorovou architekturu, zároveň konkurenceschopnou grafickou architekturu, zároveň dokázala rychle nasadit novou generaci výrobního procesu (což kdyby býval jeden z pilířů úspěchu ještě samostatné ATi a v prvních letech i grafické divize AMD) a zároveň dokázala zajistit i dostačující výrobní kapacity (na jednáních s TSMC v roce 2017 se Lisa Su podílela osobně) a to navzdory nečekanému rozhodnutí GlobalFoundries, že zruší plány se 7nm výrobou. Zdaleka ne vše šlo hladce, přesto se ze situace podařilo AMD vybruslit.

Marže AMD (kvartálově) 2006 až Q2 2019 (macrotrends)

Je jasné, že konkurence nespí a že situace, která je nyní pro AMD příznivá ve všech myslitelných ohledech, se v některých změní. Na druhé straně ale zatím nedošlo na všechny 7nm trumfy, v příštích týdnech, měsících a kvartálech se dočkáme rozšíření portfolia o high-endové, low-endové i mainstreamové produkty. V plánu na listopad je vydání šestnáctijádrového procesoru Ryzen 9 3950X (AM4) a Threadripperu 3000 s 24-32 jádry (později i více). Na přelomu roku přijde 7nm APU Renoir, které posílí pozici společnosti v mobilním segmentu (až 6-8 jader a o desítky procent výkonnější GPU i v 15W provedení). Posílená by měla být i nabídka grafických karet, která v dohledné době zahne Radeon RX 5500 (Navi 14) pro nižší cenový segment a někdy koncem zimy nebo během jara Radeon RX 5800 pro vyšší cenový segment. V létě pak AMD začne velkoobjemově dodávat čipy pro novou generaci konzolí. Ve druhé polovině roku 2020 začne nespíš celý kolotoč na novo s ohlášením prvních produktů generace Zen 3. (či Zen 2+, pokud by se Zen 3 nebo 7nm EUV procesem nešlo vše hladce.

Přinejmenším nyní však můžeme říct že Lisa Su v roce 2015 nemluvila do větru. Podařilo se jí rozběhnout soukolí architektur, strategií, procesů a kapacit, plánování, rozložení výroby mezi čiplety, monolity, grafické čipy i potřeby semi-custom divize a alespoň dosud celé soukolí běží, aniž by z něj padala kolečka jako z velké mašinky kouzelníka Zababy. Jak dlouho jej ještě zvládne ukočírovat, si asi nikdo netroufne odhadovat, ale přinejmenším ve čtvrtém kvartálu by se situace měla ještě mírně zlepšit - očekává se, že marže ze stávajících 43 % stoupnou na 44 %.

Diskuse ke článku AMD ve třetím kvartálu vykázala nejvyšší příjmy za posledních 15 let

Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 22:04 | RadecekH | Máte v té vaší úvaze logickou chybu. Tržby se...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 22:01 | Hrdina | Protože rychlost pánové, rychlost u GPU.
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 19:03 | RedMaX | Na svethw nechodim, jen na cnews. A tam "...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 18:13 | jupiii | Znacim si: v roku 2022 bude intel konkurovat 7nm...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 17:25 | Wendak | Sorry Redmarxi, ale buď máš selektivní paměť,...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 17:15 | BlackRider | LPDDR ma dneska vetsina ultrabooku. Ovsem velka...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 17:03 | JirkaK | 1: 500 USD není o 1/3 víc než 400 USD, ale o 1/4...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 17:00 | BlackRider | Jo, az na to ze to bude mit nasobne vyssi...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 14:42 | mimi1vx | az prijde intel s 7nm ... bude tu AMD s 5/3 Intel...
Čtvrtek, 31 Říjen 2019 - 14:30 | RedMaX | To není o tom, ze bude stale nove a vykonejsi,...

Zobrazit diskusi