AMD vyvíjí 64bit ARM procesory na míru pro Facebook
Podle zprávy, kterou exkluzivně přinesl web KitGuru, získala AMD tzv. semi-custom zakázku od společnosti Facebook, jinými slovy pro ni bude vyvíjet a vyrábět čipy na míru. Půjde o serverové procesory založené na 64bit ARM architektuře ARMv8-A, které zacílí do datových center Facebooku. Není zřejmé, zda budou použita procesorová jádra, jež známe z osmijádrového Opteronu A1100, nebo už půjde o generaci K12. Teoreticky je tu možnost i nějakého dalšího hybridu.
Každopádně lze předpokládat, že konfigurace čipu bude poněkud odlišná než v případě Opteronu A1100. Pravděpodobná je integrace specifických akcelerátorů a vůbec vyvážení výkonu jednotlivých částí podle požadavku konkrétních datových center.
AMD už v loňském roce zdůraznila, že stále počítá s růstem své semi-custom divize. V letošním roce mají příjmy z desktopové divize oproti příjmům nepocházejícím z desktopů (tam hraje prim právě sem-custom divize) být vyvážené 50:50 (oproti loňskému roku, kdy byl s poměrem 60:40 desktop v převaze). Finanční ředitel společnosti také loni připomněl, že krom konzolových čipů pro Xbox a Playstation přibudou dva noví zákazníci, kteří obohatí „nedesktopové“ příjmy společnosti. Jenže ouha, ono se již spekuluje o třech:
- GPU / SoC pro Nintendo (nová konzole)
- GPU pro Mediatek
- CPU pro Facebook
Buďto se alespoň v tomto ohledu AMD daří lépe než loni předpokládala, nebo se dříve či později ukáže, že jedna z těchto zpráv neměla až tak reálné základy, jak se předpokládalo (získat oficiální vyjádření není možné, AMD tyto záležitosti nekomentuje - jelikož jde o produkty vyvíjené pro třetí strany, uvádí pouze, že zveřejnění jakýchkoli informací je plně v režii těchto třetích stran).
Bylo by asi předčasné spekulovat, jakou měrou může tento obchod vylepšit finanční situaci společnosti nebo zda stabilizuje či dokonce zvýší podíl na trhu se serverovými procesory. Po událostech poslední doby (dočasné zastavení prodeje desktopových produktů u AMD, celkový propad zájmu o desktop, pokles zájmu o grafické karty ap.) se ale založení a podpora semi-custom divize jeví jako jeden z nejrozumnějších počinů, které vedení firmy za poslední léta učinilo. Prakticky s jistotou lze říct, že nebýt jejích produktů (v současnosti především konzolové procesory) a příjmů z nich, AMD by už asi neexistovala.