AMD: Windows 10 Pro by měly Threadripperu stačit, výsledky recenzí ověřujeme
Microsoft má do jisté míry podporu počtu jader / vláken rozsegmentovanou v rámci jednotlivých verzí OS Windows 10. Je známo, že Windows 10 Home podporuje maximálně 64 vláken, což je pouze polovina potenciálu procesoru Threadripper 3990X s jeho 64 jádry a 128 vlákny. Windows 10 Pro a vyšší již podporují 128 vláken (nebo více). Je tu ale limitace 64 vláken na socket, takže operační systém k tomuto procesoru přistupuje jako ke dvěma procesorům ve dvou socketech. To s sebou nese jisté limity - zvláště pro aplikace, které nejsou na vícesocketové systémy navržené.
Některé recenze, např. na webu Anandtech, ale upozornily, že při použití Windows 10 ve verzích vyšších než Pro (např. Enterprise), které podporují až 256 vláken, dosahuje Threadripper 3990X v četných aplikacích lepší výsledky než v Pro. Nemůže to být počtem podporovaných vláken, ale obecný předpoklad byl, že verze OS určená pro servery a pracovní stanice zkrátka z nějakého důvodu zvládá s vyšším počtem vláken pracovat lépe.
Jenže podle AMD by neměla. Společnost vydala prohlášení:
Chtěli jsme ujasnit, že AMD oficiálně doporučuje Windows 10 Professional nebo Linux pro AMD Ryzen Threadripper 3990X. Vyšší edice / verze Windows 10 nepřinášejí další výhody související s výkonem nebo kompatibilitou procesoru. Rozumíme, že tato doporučení byla uvedena v některých článcích a náš tým to v současnosti dále testuje, ale toto je oficiální doporučení. |
Zdá se tedy, že AMD výkonnostní rozdíly mezi Windows 10 Pro a Windows 10 Enterprise nepozoruje a ani neočekává a naopak je překvapená z toho, že je např. Anandtech naměřil. Těžko říct, co způsobuje, že AMD rozdíly nepozoruje, kdežto (např.) Anandtech ano, nicméně jednou z možností je, že oba subjekty testovaly na trochu jiné konfiguraci operačního systému - asi nikoho by nepřekvapilo, pokud by rozdíl ve výkonu působila nějaká aktualizace Windows 10.
V této souvislosti se mi vybavila ještě jedna zajímavost, na kterou jsem narazil před pár dny. V jednom z článků byla uvedena informace, že chování scheduleru Windows 10 Pro není standardní a Microsoft má chystat nějakou změnu, která implementuje chování scheduleru Windows 10 Enterprise i tomuto operačnímu systému. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, kde se původně tato informace vzala. Pokud by však byla pravdivá, znamenalo by to, že Microsoft přiznává, že se 64jádrový / 128vláknový procesor může na Windows 10 Pro chovat odlišně od Windows 10 Enterprise. Což by bylo odlišné od stanoviska AMD.
Bude velmi zajímavé sledovat, jak se tato situace vyvine. Zatím to sice může být vnímáno spíše jako akademická debata nebo zajímavá kuriozita, ale může se klidně stát, že za pět let nebude 64jádrový procesor taková exotika, za jakou ho považujeme nyní. I když se to možná nyní nezdá. Vezměte v potaz, jak by se před čtyřmi lety, kdy desktopu vévodil čtyřjádrový Skylake, většina lidí dívala na informaci, že v roce 2019 bude ve standardním desktopu kralovat šestnáctijádrový procesor s cenovkou hluboko pod čtyřmístnou částkou v dolarech.