AMD x86 neopouští
Nejprve krátce ke vzniku článku. Jeho autor vycházel primárně z článku na Softpedii nazvaném „AMD Not Competing with Intel Anymore, Goes Mobile“ (volný překlad: „AMD již nehodlá soupeřit s Intelem, zaměří se na mobilní segment“). Soudě dle reakcí v diskuzi pod původním článkem na Softpedii se i této redakci podařilo vyvolat dojem, že AMD s procesory prostě seká a Intel bude mít monopol. Tak to samozřejmě nebude, což jsme vyčetli z marketingového prefabrikátu zaslaného firmou AMD na požádání:
„AMD is a leader in x86 microprocessor design, and we remain committed to the x86 market. Our strategy is to accelerate our growth by taking advantage of our design capabilities to deliver a breadth of products that best align with broader industry shifts toward low power, emerging markets and the cloud.“
Přeložíme to svými slovy, protože standardní překlad by nevygeneroval nic smysluplného: AMD zkrátka s x86 trhem nekončí A přestože ani v naší zprávě nic takového, jako že AMD končí s x86 procesory, doslova nezaznělo, uznáváme, že to tak mohlo být pochopeno a objednávka popela na naše hlavy již dorazila. Směr AMD k mobilnímu segmentu je nicméně i nadále z vyjádření zástupce společnosti patrný, AMD hodlá využít svých schopností v oblasti energeticky nenáročných zařízení, cloudu a samozřejmě rozvíjejících se trhů.
A co vyjádření Mika Silvermana „Budeme se muset vzdát starého pohledu ,AMD versus Intel‘“? AMD už prostě nechce soupeřit s Intelem na poli výkonnostním, což však neznamená, že by švihla s x86 procesory a obecně s trhem PC (ostatně i notebook je PC, v angličtině se mu běžně říká notebook PC). Možná se bude více paktovat s ARM, možná se dočkáme konkurence k procesorům Nvidia Tegra (nějaký ten Radeon s integrovanými ARM jádry), ale bylo by naivní si myslet, že AMD zahodí tak dobré produkty, jakými jsou její procesory „Fusion“ APU. Llano neboli AMD A-Series jsou momentálně nejpovedenější procesory od této společnosti, kombinují pro drtivou většinu uživatelů dostatečný CPU výkon s nejlepší integrovanou grafikou a spotřeba platformy v klidu je nedostižná. I to je směr, kterým se může AMD ubírat a zároveň více cílit na mobilní segment.
AMD prostě jen nehodlá soupeřit s Intelem v nejvyšším výkonnostním segmentu, tedy především ne v segmentu procesorů určených pro socket LGA1366 či LGA2011, kde má Intel sice de facto monopol, ale na druhou stranu není oč stát (segment, kde deska stojí přes 5 tisíc a procesor 20 a víc, je prostě pro drtivou většinu nezajímavý a žádný velký vývar z toho nekouká – jak my říkáme, jde o „segment poměřování pindíků“ – lidem v AMD konečně došlo, že „na velikosti nezáleží“).
Pro ty, co to ještě nepobrali, máme jasné poselství: objednávky desek pro procesory AMD nerušte, ještě si jich užijete do sytosti. A kdybyste chtěli znát můj osobní názor (pokud ne, pak pro vás již článek skončil): platformu se socketem AM3/AM3+ považuji osobně za nezajímavou a neperspektivní stejně jako LGA1156 či LGA1366 (o LGA775 ani nemluvě), na rozdíl od FM1 či LGA1155. O LGA2011 mohu zatím říci jen to, že jde o nejvýkonnější platformu na trhu, za kterou si ale sakramentsky připlatíte, pokud vám těch pár (desítek) procent výkonu (oproti třeba LGA1156) za to stojí. Považuji za významně smysluplnější koupit k mainstreamu SSD, ostatně vyjde to i levněji.