AMD XConnect, box k notebooku, do něhož osadíte Fury, Nano, R9 390X i Polaris
Minulý týden avizovaný projekt je hotov a představen. Pod názvem XConnect se skrývá soubor standardizovaných technologií doplněných o příslušnou softwarovou podporu, která umožňuje realizaci externího boxu pro grafickou kartu. Míří primárně na notebooky, jimž významně zvyšuje grafický výkon. Máte pracovní notebook se slušným procesorem a displejem, ale slabší integrovanou grafiku? Stačí za chodu připojit XConnect a máte (i pro integrovaný displej) k dispozici výkon grafické karty, kterou jste do zařízení osadili. Pro následné odpojení opět není třeba notebook vypínat, zařízení lze deaktivovat za chodu:
Systém je navržený pro rozhraní Thunderbolt 3 a výrobci, kteří by chtěli nabídnout vlastní verzi XConnect (standardizované jsou technologie, nikoli podoba boxu, tu si každý výrobce může upravit k obrazu svému nebo dle poptávky jeho zákazníků), se musí držet následujících specifikací:
- ovladače Radeon Software 16.2.2 (nebo novější)
- 1× Thunderbolt3 port
- 40Gb/s Thunderbolt 3 kabel
- Windows 10 build 10586 (nebo novější)
- System BIOS ACPI extensions pro Thunderbolt eGFX
- Thunderbolt firmware (NVM) v.16 (nebo vyšší)
- Pass Thunderbolt certifikace
AMD otestovala a ručí za kompatibilitu s následujícím hardwarem (tato informace se samozřejmě týká konkrétní verze boxu, kterou vidíte na snímcích - pokud by některý výrobce navrhl menší box určený např. výhradně pro mini-ITX karty, pak samozřejmě větší modely použít nepůjdou) o TDP až 375 wattů:
- AMD Radeon R9 Fury
- AMD Radeon R9 Nano
- AMD Radeon R9 300 Series
- AMD Radeon R9 290X
- AMD Radeon R9 290
- AMD Radeon R9 280
- mobilní deriváty těchto produktů
- v plánu: samostatné Radeony postavené na architektuře Polaris
Podíl AMD na této technologii spočívá hlavně ve využití výhradně průmyslových standardů, díky čemuž je zaručena kompatibilita jak na straně notebooků, tak na straně grafických karet, které tyto standardy podporují. Od notebooku není vyžadována žádná specifická výbava, jako tomu bylo u některých předešlých generací externích boxů, v důsledku čehož byl box po odumření (nebo zastarání) notebooku na vyhození. Na konkrétní podobě boxu má ale zásluhy i společnost Razer, která tuto první verzi bude nabízet.
Propaguje ji jako doplněk pro svůj Razer Blade Stealth Ultrabook, který nabízí IGZO displej s vysokým rozlišením (2560×1440 nebo 3840×2160), váží jen 1,25 kg a na výšku nemá víc než 13,1 milimetru. Vybavený je výkonnými procesory Intel řady U. Předváděný model nesl Core i7-6500U se čtyřmi jádry na 2,5 GHz.
Po doplnění boxem s Radeonem Fury Nano zvládá požadavky pro virtuální realitu SteamVR s hodnocením „high“.
Provedení Razeru nese označení Razer Core eGFXEnclosure, je vyrobené z hliníkové slitiny, disponuje čtveřicí USB a síťovým konektorem. Grafické výstupy samozřejmě odrážejí možnosti konkrétní grafické karty - v případě Nano, na kterém box AMD prezentuje, je to trojice DisplayPort 1.2 plus HDMI 1.4a; v případě nadcházející Polaris DisplayPort povýší na 1.3 a HDMI na 2.0.
Další detaily a filozofii, která vedla ke vzniku platformy, prezentuje AMD v následujícím videu:
AMD (video a materiály)