Čipsety AMD Z490 a Intel Z390 potvrzeny, přijdou během léta
Informace zveřejnila ve své vlastní roadmapě německá společnost bluechip, která je známá výrobou, prodejem a podporou serverů. Nabízí ale i klasické počítačové sestavy a hardware. S čipsetem AMD Z490 počítá na červen, s mainstreamovým čipsetem AMD B450 na konec července, s novým Threadripperem na srpen a s čipsetem Intel Z390 na třetí kvartál (tj. červenec až září, byť lze ze zákresu odhadovat zhruba začátek srpna):
AMD Z490
Zhruba v polovině dubna se začalo mluvit o čipsetu Z490, o kterém doposud AMD mlčí. Základní specifikace se objevily v materiálech společnosti Gigabyte a alespoň v rámci těch parametrů, které jsou ve slajdu uvedené, se od stávajícího AMD X470 liší podporou čtyř PCIe 3.0 linek navíc. Není jasné, jestli AMD zamýšlí tyto linky zpřístupnit formou PCIe slotu nebo je chce využít spíš pro bohatší výbavu řadičů (více SATA, více USB ap.), nebo to nechá plně na libovůli výrobců desek. Podstatné je, že oproti X370 / X470 budou z čipsetu vyvedené čtyři PCIe 3.0 linky navíc.
V současnosti je platforma X370 / X470 doplněná samostatným procesorem Ryzen vybavena následující konfigurací linek: ×16 PCIe 3.0 na CPU dostupných pro grafickou kartu (i jako 2×8 PCIe 3.0 pro CrossFire / SLI), ×2 PCIe 3.0 na CPU, které je možné využít pro ×4 NVME nebo jiné účely (není-li využito ×4 NVME), dále ×4 PCIe 3.0 linky na CPU sloužící ke spojení s čipsetem. Stejné ×4 PCIe 3.0 linky jsou pak na čipsetu pro komunikaci s CPU, dále pak ×8 PCIe 2.0 linek pro další sloty nebo řadiče a ×2 PCIe 3.0 linky s podporou Serial Express. Odečteme-li rozhraní pro spojení procesoru s čipsetem, disponuje platforma až 28 PCIe linkami, z čehož je až 20 linek PCIe 3.0 a až 8 linek PCIe 2.0. Platforma Z490 by měla toto rozšířit na až 32 PCIe linek celkem, z toho až 24 linek PCIe 3.0 a až 8 linek PCIe 2.0. Mějte na paměti, že určitá část linek je na naprosté většině desek využita k přídavným řadičům nebo na jiná nePCIe rozhraní.
Intel Z390
Čipset Intel bývá spojován s generací Coffee Lake-refresh alias osmijádrový Coffee Lake. Podle neoficiálních informací bude pro použití osmijádrového modelu nutné využít tuto platformu, ovšem ta by měla být (zpětně) kompatibilní i s méně než osmijádrovými (6, 4, 2) modely.
Přestože byl osmijádrový Coffee Lake některými subjekty zprvu považovaný za pouhou spekulaci, existuje už bezpočet důkazů o tom, že Intel skutečně tento produkt připravuje (včetně záznamů v online databázích), takže jej můžeme považovat za reálnou věc. Pro Intel jde především o důležitý produkt, protože s dalším odkladem 10nm generace na neupřesněný termín roku 2019 by až do vydání desktopového 10nm procesoru Ice Lake neměla žádnou novinku pro desktop.