Rory Read poprvé mluví o Zen, nové x86 architektuře od AMD
Během květnového představení konceptu SkyBridge a ARM architektury K12 letmo zmínila, že pracuje i na nové x86 architektuře. Žádné detaily ale neuvedla, a tak nebylo ani jasné, jak se vlastně nová generace produktů bude nazývat. Některá média ji označovala jako x86 variantu K12, jiná prostě jako x86 next-gen od AMD.
Rory Read poprvé promluvil o nové generaci x86 procesorů
U příležitosti Deutsche Bank 2014 Technology Conference pronesl Rory Read, CEO AMD, několik slov k budoucnosti x86 procesorů a důvodů, proč bude právě taková: „Všichni víme, že Bulldozer nebyl trhačem asfaltu, když byl před třemi lety uvedený. S tím musíme po čtyři roky žít. Ale pro architektury Zen a K12 jsme získali Jima Kellera, Raju Koduriho, Marka Papermastera, Lisu Su. Postavili jsme a dále stavíme novou generaci grafických a výpočetních řešení, která se těší zájmu našich zákazníků.“
Podle Roryho už není možné dále rozvíjet architekturu, která začala u Bulldozeru [pozn.: a jejíž poslední instancí bude Excavator chystaný na příští rok]. Společnost chce dále setrvat v segmentu serverových procesorů, což nás ale nepřekvapuje. I když jsou současné top modely postavené na Piledriveru již poněkud vousaté (důvodem je absence výkonnějšího než 32nm SOI výrobního procesu v portfoliu GlobalFoundries), vydala už společnost ARM Opteron A1100, objevily se v oficiálních materiálech zmínky o serverovém 16-jádrovém Steamrolleru a Excavatoru a stejně tak i 64bit ARM architektura K12 míří od začátku na segment serverů. I při vývoji architektury Zen brala společnost serverový segment v potaz, takže rozdělení ARM / x86 a server / desktop je vzájemně ortogonální.
„Existuje jen velmi málo lidí, kteří disponují potřebným know-how pro návrh serverových čipů,“ pokračoval Read. „Jim Keller má v tomto oboru mnoho zkušeností. Budeme mít Zen i K12 […] vedoucí postavení v ARM segmentu a velký skok s x86 architekturou.“
Mark Papermaster a Jim Keller
Jim Keller v minulosti naznačil, že i stávající modulární architektura integrovala několik zajímavých nápadů a povzbudil inženýry, aby je použili i v rámci architektury nové [bez ohledu na neúspěch produktu, ve kterém se vyskytly poprvé]. Podobně postupoval třeba i Intel, který architektuře Core integroval podporu pro HT, přestože se poprvé objevila na nepříliš úspěšném NetBurstu (P4). Mimo to se v rámci architektury Zen máme setkat i s některými prvky známými z ultramobilních procesorových jader Jaguar / Puma+. Výsledek těchto snah společnost na pulty naservíruje v roce 2016.