AMD zprovoznila hardwarovou akceleraci videa UVD2 pod Linuxem!
Mohli bychom začít trapnými hesly jako „peklo zamrzlo“ či „přepište dějiny“, ale i ta jsou jen slabým odvarem skutečnosti. Inženýři AMD zodpovědní za open-source podporou Radeonů pod Linuxem totiž splnili letitý sen a slib. Nové patche pro Xka, resp. Gallium ovladač zprovozňují hardwarovou akceleraci videa na UVD2 Radeonech. Tedy na Radeonech od HD 4000 výše až po současnou generaci HD 7000. Implementace nepodporuje první generaci UVD, majitelé Radeonů HD 2000 či 3000 (případně nějakých obskurních GPU číselně značených jako 4000, ale architektonicky spadajících do generace 3000) tak mají smůlu.
Podporováno je tedy hardwarové dekódování formátů H.264, VC-1 a dalších nižších variant MPEG (1, 2, 4), a to skrze VDPAU. Ano, čtete dobře, AMD nevyrobila implementaci v rámci svého - přizejme si, že z hlediska podpory ve video přehrávačích neúspěšného - systému XvBA (AMD X-Video Bitstream Acceleration), nepoužila ani široce podporovaný a pružnější systém Intel VA-API, ale zvolila řešení rozhraní od Nvidie. Řekněte wow. Uvidíme, kolik to do budoucna případně přinese problémů, jelikož zatímco VDPAU si rozumí prakticky jen s X serverem, VA-API podporuje mimo jiného i grafický server Wayland, kterému se dostává stále větší pozornosti. Ale to samozřejmě neznamená, že VDPAU nebude pro běh s Waylandem také připraveno, až to skutečně bude potřebné.
Změny postihnuvší kód v linuxovém kernelu i Mesa ovladači jsou tedy nyní k dispozici. Co se týče kernelu, očekává se začlenění v rámci řady 3.10, některé aktuálně finišující vydání distribucí tedy toto ještě mine (např. Mageia 3 a Ubuntu 13.04). Změny v Mesa týkající se Radeon Gallium3D ovladačů budou začleněny okamžitě a měly by se objevit ve vydáních Mesa 9.2 a Mesa 10.0 v nadcházejících měsících.
Tak či onak, dnešek je velkým milníkem ve vývoji open-source ovladače pro GPU od AMD. Dejme tomu několik týdnů až měsíců, kdy potřebná podpora probublá do linuxových distribucí, o přehrávače jako MPlayer či xbmc netřeba mít strach, ty VDPAU podporují. Jinak dodejme, že v tuto chvíli je zde jen hotová implementace, nezaznělo ani slovo o vydání kompletní dokumentace UVD, podle všeho je součástí této implementace binární kód potřebné části firmwaru, kterou není možné uvolnit s ohledem na DRM (Digital Rights Management) a ovladače pro Windows platformu.
Také je potřeba dodat, že hardwarové dekódování H.264 na GPU AMD či před časem zahrnutá podpora Blu-ray struktury ve VLC neznamenají, že je v principu vyřešeno přehrávání chráněných Blu-ray disků na Linuxu. Tomu stále vstupují do cesty právě věci kolem DRM, tedy ochrany proti kopírování AACS a BD+. Jakkoli byly již dávno prolomeny a internetem létají stovky AACS klíčů k diskům i přehrávačům, z právního hlediska je toto (v mnoha zemích včetně Česka) problematická záležitost.