Americká vládní agentura zcela pirátství nezatracuje
Pověřila tím vládní Government Accountability Office (GAO), která před pár dny závěry svého šetření vystavila a je to opravdu zajímavé čtení, kdo má čas a alespoň trochu vládne angličtinou, měl by na tuto zprávu mrknout.
Text má 41 stran a narozdíl od tendenčních zpráv od nositelů autorských práv a jejich zástupců nedává vůbec jednoznačné resume. Zmiňuje, že plagiátorství a vůbec krádeže intelektuálního vlastnictví se nedají paušalizovat, že je třeba na tento problém pohlížet vždy v tom kterém odvětví. Naprostého odsouzení se třeba dočkaly léky, jež se tváří jako originální a oklamaným pacientům tak mohou často i ublížit, v jiných oblastech pak kritika není tak velká. Celkem logicky se totiž zmiňují o drobnosti, které si RIAA, MPAA či IFPI a další vůbec nevšimli (nebo spíš si jí nechtěli všimnout). Jde o to, že člověk, který si nějakou věc (skladbu, film, software, ...) upirátí, bude mít v kapse o to víc peněz a bude je moci utratit za něco jiného, čímž opět nalévá peníze do národního hospodářství. Dodávají rovněž, že uživatel by si často upirátěné zboží ani nekoupil, a tak zároveň postavila na hlavu závěry zpráv předchozích, kde se většinou vycházelo z předpokladu, že upirátěná věc nutně znamená ztrátu pro vydavatele nebo studio.
Nám se v tomto dokumentu líbila jedna zmínka o datech, se kterými tyto piráty odsuzující zprávy přicházely. Jak se totiž ukázalo, často se odvolávaly na informace pocházející od FBI, ale když se tam zástupci GAO poptali, zjistili, že FBI pracovala pouze s oficiálními statistikami o padělaném a pirátském zboží, sama žádná vlastní šetření neprováděla, tedy co se dopadu na ekonomiku týče. Tyto organizace navíc velmi často o zdrojích svých dat mlčí a tak je prakticky nemožné jejich závěry ověřit.
Některé servery se ale obávají, že zpráva by mohla i klidně zmizet (proto si jí rychle stáhněte v PDF), protože je všeobecným tajemstvím, že prezident Obama má úzké vztahy s „velkým obsahem“, jak se autorsky chráněným datům také říká. Je rovněž velký příznivec nechvalně známé smlouvy ACTA a mají obavu, že od velkých peněz od MPAA/RIAA se mu asi odejít chtít nebude. Evropský parlament tak možná sám za celý svět vybojuje bitvu proti ACTA, i když poslední zákonodárné iniciativy velkých evropských států (Francie, Velká Británie) notně svobodou na internetu zacloumaly a je velkým otazníkem, zda svůj zamítavý postoj k ACTA zástupci těchto států ve vedení EU ustojí, nebo zda se naopak řady příznivců této dohody neobjeví i v jiných zemích. Inu je opravdu čas zvážit, zda si ta Česká pirátská strana opravdu ten hlas v nadcházejících parlamentních volbách nezaslouží.