Analytici: Zrušení CHIPS by negativně dopadlo na americký trh, neušetřilo by se
Již v lednu označil Donald Trump CHIPS Act za „směšný program“ a začátkem března se k myšlence vrátil s vyjádřením, že tento zákon plánuje zrušit. Není však příliš jasné, jak by podobné zrušení bylo koncipované. Podle analytiků by takový krok byl problematický hned z několika důvodů - politických, ekonomických i právních.
Připomeňme, že CHIPS Act a Science Act pracuje s $52 miliardami, z nichž $39 miliard cílí na podporu výroby a $11 miliard na vývoj a výzkum. Dále zahrnuje daňové úlevy a možnost využití půjček o objemu až $75 miliard. Původní odhady daňových úlev však byly značně podstřelené a aktuálně se očekává, že by mohly vyústit v $85miliardový propad z příjmů do pokladny USA. Možná i to je důvodem, proč Trump není s takto koncipovaným řešením spokojený.
Ze stavby továrny (Intel)
Analytici nicméně poukázali na několik skutečností. První tkví v projekci, podle které by bez CHIPS Act podíl Spojených států v polovodičovém průmyslu klesl pod 10 %. Druhá vysvětluje, že zrušení by žádné výrazné úspory nepřineslo. Na přislíbené peníze vznikl výrobcům nárok a pokud splní stanovené požadavky, nelze je o tyto prostředky připravit. V opačném případě by je mohli na Spojených státech vysoudit, takže by byly vyplaceny, nanejvýš jen z jiné kasičky. Možná ještě s úroky, jak se Intelu podařilo v případě Evropské unie.
Třetím důvodem je, že zrušení CHIPS Act nemusí být průchodné politicky. Republikánští zákonodárci totiž nejsou Trumpových návrhem nadšeni, protože jejich obvody již těží z investic, které výrobci čipů provedli. Zrušení by mohlo mít vliv jak na podporu Trumpa mezi Republikány, tak na podporu republikánských politiků ze strany jejich voličů.