Analytik: Zemětřesení omezí dodávky některých čipů, podle skladových zásob
Polovodičová výroba je zdlouhavý proces a jeho narušení může mít za následek znehodnocení práce a kroků, které zabraly několik měsíců. Po automatickém (nouzovém) přerušení výroby trvá opětovné spuštění výrobní linky 36-48 hodin a to ještě v případě, že rekvalifikace dané linky nezjistí žádné poškození nebo kontaminaci. Osud čipů, jejichž výroba již byla v procesu, je složitější záležitost.
Analytik Dan Hutcheson ze společnosti TechInsights, kterého o vyjádření požádala společnost Reuters, předpokládá, že by situace mohla jistým způsobem narušit asijské dodavatelské řetězce. Do značné míry bude záležet na tom, zda jde o produkty, kde poptávka stoupá nebo naopak klesá, neboť od toho se odvíjejí skladové zásoby.
Produkty (dostupnost, cena), které mají v řetězci určité skladové zásoby, by zemětřesením nemusely být ovlivněné vůbec. Naopak produkty, kde je poptávka sílí skladové zásoby prakticky neexistují, by mohly zdražit, případně být obtížněji dostupné. Příkladem (mimo polovodičový průmysl) mohou být televizní obrazovky, jejichž výroba v poslední době jela celosvětově naplno a jakýkoli výpadek tedy bude cítit.
U čipů bude situace zřejmě velmi individuální. Většina se nevyrábí kontinuálně, ale ve várkách, takže ty, jejichž výroba aktuálně neběžela, nemusejí být dotčeny vůbec a naopak ty, které byly v době zemětřesení ve výrobních linkách, patrně nebudou dodány v požadovaném termínu a objemu.